Pondelok25. september 2023, meniny má Vladislav, zajtra Edita

Silné slová Pellegriniho: Toto je jeho ambícia po voľbách! Šimečka prezradil, akej koalícii sa chce vyhnúť

Peter Pellegrini Zobraziť galériu (2)
Peter Pellegrini (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Peter Pellegrini v nedeľnej relácii TV Markízy Na telo jasne vyjadril svoje ambície stať sa premiérom. Strana podľa neho urobí všetko preto, aby po voľbách do Národnej rady (NR) SR získal premiérsky post. Michal Šimečka predseda Progresívneho Slovenska zas deklaroval ambíciu hnutia mobilizovať nerozhodnutých voličov.

Pellegrini podčiarkol, že z povolebnej spolupráce už nebude nikoho vylučovať. Ak strana dostane silný mandát, bude sa uchádzať o post predsedu vlády. A to aj v prípade, ak by voľby nevyhral, ale dosiahol by výsledok, ktorý nebude "na sto honov od víťaza".Šimečka sa chce po voľbách vyhnúť situácii, keď by vládli spolu Robert Fico (Smer-SD) Milan Mazurek (Republika) a Andrej Danko (SNS). V preferenciách vidí nádej, že sa to nestane. Čo sa týka premiérskeho postu, nechcel diskutovať o nomináciách v exekutíve.

VIDEO Smer o škandalóznych zisteniach na oddelení cudzineckej polície v Trenčíne

Smer o škandalóznych zisteniach na oddelení cudzineckej polície v Trenčíne (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

O zostavení vlády bude po voľbách PS podľa jeho slov rokovať so všetkými úspešnými stranami, ktoré sú demokratické, proeurópske a ctia si právny štát. Vylúčil Smer-SD a "fašistov". Podčiarkol potrebu nezávislosti kľúčových orgánov, aby sa vyšetrili "všetky smerácke kauzy". Fica označil za hrozbu pre Slovensko. Smeru-SD a Hlasu-SD vyčítal, že Slovensko dlhé roky neposunuli dopredu.

Líder Hlasu-SD sa pýta, s kým chce teda Šimečka vytvárať budúcnosť Slovenska. Tvrdí, že za jeho vlády sa Slovensko približovalo úrovni iných krajín, no trend sa zastavil pri vládach Igora Matoviča (OĽANO a priatelia) a Eduarda Hegera (Demorkati). Poukázal na zložitý stav na Slovensku i vo svete. Nový premiér bude podľa Pellegriniho čeliť vážnym výzvam a nemyslí si, že Šimečka túto úlohu zvládne. Zároveň potvrdil, že nechce sedieť v jednej vláde s Ficom. Dvaja expremiéri tam podľa neho nemajú čo robiť. Nateraz neuvažuje o prezidentskej kandidatúre. Myslí si, že ešte má čo ponúknuť ako výkonný politik.

Silné slová Pellegriniho: Toto
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky/ Ramon Leško)

Po voľbách bude podľa Pellegriniho potrebné urobiť veľkú reformu celého trestnoprávneho prostredia. Či to ustojí Daniel Lipšic vo funkcii špeciálneho prokurátora podľa neho povedia odborníci. Šimečka deklaroval, že PS nechce nasilu meniť zákon, aby z funkcie odvolali generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Nezhodli sa ani v otázke energetiky. Pellegrini chce ísť v budúcnosti cestou zvyšovania podielov štátu v elektrárňach. Víta zastropovanie cien elektriny a verí, že nová vláda dohliadne na reguláciu zbytku jej ceny, ako sú poplatky a tarify.Predseda PS nevidí v rozpočte zdroje na kupovanie podielov v elektrárňach ani na dlhodobé stropovanie cien energií. Potrebné je podľa neho dobre nastaviť adresnú pomoc tým, ktorí ju potrebujú a tiež myslieť na obnoviteľné a alternatívne zdroje.

Viac o téme: Peter PellegriniProgresívne SlovenskoMichal ŠimečkaHlas-SDParlamentné voľby 2023
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu