Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Ficov odkaz prezidentke: Skončite s tým cirkusom, je to stará vec! Podľa Ódora by mala polícia situáciu odkomunikovať

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA – Líder Smeru-SD Robert Fico vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú na to, aby odkázala premiérovi Ľudovítovi Ódorovi poverenému riadením rezortu vnútra potrebu skončiť s "cirkusom" súvisiacim so zadržaním exšéfa polície Tibora G. Tvrdí, že od zadržania Tibora G. absolvoval len jeden výsluch v piatok (11. 8.) a nie sú známe dôvody jeho zadržania.

TK strany SMER – SSD: Výzva prezidentke Čaputovej, aby zasiahla do hrubého porušovania ľudských práv predstaviteľov opozície (Zdroj: Facebook/ SMER -SSD)

Fico opäť zopakoval, že prezidentka i Ódor mali o zásahu vedieť a súhlasiť s ním. Myslí si, že sa nerobia žiadne úkony a čaká sa, čo sa bude diať. „Ak ste to spískali s Ódorom, tak to celé aj zastavte," odkázal prezidentke na sobotnej tlačovej konferencii.

Zadržanie malo byť podľa Fica založené na predpoklade, že Tibor G. mal niekoho ovplyvňovať. Dodal, že ak sú na polícii presvedčení, že treba podať návrh na vzatie do väzby, majú ho podať alebo Tibora G. okamžite prepustiť. Tvrdí, že nevedia komunikovať a držia ho zbytočne. „Bol vypočutý včera, nikoho neohrozuje, nevieme, koho mal ovplyvňovať, nikam neujde, vždy spolupracoval s políciou, je to stará vec, všetci boli vypočutí," vyhlásil šéf Smeru-SD. Zopakoval, že ide o zásah štátnej moci voči opozícii.

Ficov odkaz prezidentke: Skončite
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Prezidentka aj premiér už v piatok odmietli, že by zasahovali do práce polície. Hlava štátu opakovane odmietla tvrdenia, že by dopredu vedela či dala súhlas s akoukoľvek policajnou akciou. Označila to za klamstvo lídra Smeru-SD.

Ficov odkaz prezidentke: Skončite
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

Tvrdenia sú podľa nej bez faktického základu či bez dôkazu, iba s cieľom z nej spraviť terč. Stíhanie politikov je podľa nej citlivá vec a môže vyvolávať rôzne reakcie. Preto považuje za potrebné, aby svoje kroky vysvetlila a obhájila polícia v medziach, ktoré to umožňujú. Aj Ódor si myslí, že by mala polícia v rámci možností jasne odkomunikovať okolnosti prípadu.

Podľa Ódora ma polícia konať nezávisle. „Orgány činné v trestnom konaní, vrátane polície, konajú a musia konať nezávisle, bez ohľadu na to, či sa v tejto krajine konajú alebo nekonajú voľby či predvolebná kampaň. Polícia a prokuratúra svoje kroky verejnosti dôveryhodne vysvetlia, akonáhle to bude možné. Predseda vlády nie je nijakým spôsobom informovaný o živých prípadoch nad rámec zákona, ani do nich nijakým spôsobom nezasahuje. Vláda odborníkov nedelí svet na Slovensku na koalíciu či opozíciu. Venujeme sa primárne riešeniam problémov, ktoré ohrozujú úspech ľudí u nás a krajinu ako takú. Tých problémov tu nie je málo," tlmočil premiérové slová Peter Majer, hovorca predsedu vlády. 

Ľudovít Ódor
Zobraziť galériu (4)
Ľudovít Ódor  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Bývalého policajného prezidenta Tibora G. v piatok ráno zadržali v rámci policajnej akcie Ezechiel 7. Okrem neho zadržali aj Romana S. Obvinený je aj nitriansky podnikateľ Norbert B. Tomu spolu s Tiborom G. vzniesli obvinenie z troch skutkov kvalifikovaných, ako prečin podplácania. Tretiemu obvinenému Romanovi S. vniesli obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a troch skutkov kvalifikovaných, ako zločin prijímania úplatku.

Viac o téme: Robert FicoSmerTibor GašparZuzana ČaputováMarek Para
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu