Štvrtok22. február 2024, meniny má Etela, zajtra Roman, Romana

POZOR Vo vyplácaní rodičovských dôchodkov došlo k zmene: Dotkne sa desiatok tisíc ľudí! Tým sa to však nekončí

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: Gettyimages.com, TASR - Martin Baumann)

BRATISLAVA – Po kritike prišli rýchle úpravy. Okruh osôb, ktoré majú nárok na rodičovský dôchodok, sa mení. Pôvodne sa totiž nerátalo s tými, ktorých deti pracovali ako vojaci, či policajti. To však nie je jediná zmena, ku ktorej dôjde. Keď už mali poslanci na stole zákon o sociálnom poistení, rozhodli sa v ňom prekopať viacero vecí. K úpravám tak dôjde aj vo valorizácii dôchodkov či rozsahu informovanosti.

Archívne video: Starobní dôchodcovia dostanú rodičovské dôchodky už v máji 

Starobní dôchodcovia dostanú rodičovské dôchodky už v máji (Zdroj: Facebook/Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky )

Rozšírenie okruhu oprávnených osôb, ktoré majú nárok na rodičovský dôchodok, prišlo po kritike. Pôvodne totiž zákon hovoril o tom, že výška rodičovského dôchodku je určená ako 1,5 percenta vymeriavacieho základu dieťaťa. Háčik však spočíval v tom, že iba takého, ktoré platí odvody do Sociálnej poisťovne. V praxi sa takto vyradila jedna celá veľká skupina pracujúcich ľudí. Reč je o policajtoch, colníkoch, členoch horskej služby či vojakoch. Tí totiž platia odvody v rámci sociálneho zabezpečenia ministerstiev vnútra či obrany, pôvodný zákon tak s ich rodičmi nerátal. 

POZOR Vo vyplácaní rodičovských
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR/Martina Kriková )

Hnutie Sme rodina preto muselo predložiť do parlamentu návrh, ktorý tento defekt napravil. "Považoval som za dôležité, aby bol okruh osôb, ktoré majú nárok na rodičovský dôchodok rozšírený aj o poberateľov starobného dôchodku, poberateľov invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku a poberateľov výsluhového dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku, ktorých deti sú policajtmi, vojakmi, hasičmi a pod." informoval poslanec za hnutie Sme rodina Miloš Svrček.

Vďaka tomuto návrhu sa odstráni nespravodlivosť, ktorá vznikla pri schválení rodičovského bonusu pre ostatných poistencov zúčastnených na dôchodkovom poistení. "Myslím si, že rodičovský bonus je naozaj veľkou pomocou pre našich dôchodcov, ktorí patria k najviac ohrozeným skupinám infláciou, preto podľa mňa nebolo spravodlivé, že rodičia policajtov, vojakov a podobných zamestnancov tento bonus nedostali. Musím ešte podotknúť, že suma rodičovského dôchodku sa rovnako ako pri ostatných poberateľoch dôchodku určí ako 1,5% jednej dvanástiny úhrnu vymeriavacích základov dieťaťa," vysvetlil. Zmena sa podľa neho dotkne približne 50 000 dôchodcov.

POZOR Vo vyplácaní rodičovských
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Getty Images)

Valorizácia bude už tento rok

V citlivej téme dôchodkov došlo aj k ďalším zmenám.  Pôvodným cieľom novely bolo upraviť nárok na rodičovský príspevok k dôchodku aj pre rodičov profesionálnych vojakov a policajtov. Počas rozpravy však k nej poslanci predložili a následne schválili viacero návrhov, ktoré pôvodné znenie výrazne zmenili.  

Rodičovský príspevok sa schváleným pozmeňujúcim návrhom Petry Krištúfkovej (Sme rodina) mimoriadne zvýši už od 1. augusta tohto roka v takom rozsahu, ako by sa zvýšil tradičnou valorizáciou od 1. januára 2024. K tej už následne nedôjde. Pre rodičov, ktorý predtým pracovali, sa zvýši jeho suma na 473,30 eura. Pre tých, ktorý nepracovali, na 345,20 eura.

Sociálna poisťovňa
Zobraziť galériu (4)
Sociálna poisťovňa  (Zdroj: TASR)

V záverečnom hlasovaní prešiel aj návrh Erika Tomáša (nezaradený) na skoršiu možnosť mimoriadnej valorizácie dôchodkov už od 1. júla tohto roka. Doteraz platné predpisy umožňovali zohľadniť vysokú infláciu v dôchodkoch počas roka až od 1. januára 2024. Dôchodky sa tak budú mimoriadne zvyšovať pri splnení podmienky, že kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov presiahne 5 %. Takisto sa budú mimoriadne zvyšovať aj vybrané úrazové dávky. Pri tradičnej valorizácii na začiatku budúceho roka bude zohľadnené príslušné percento tohtoročného mimoriadneho zvýšenia dávok.

Prijatý pozmeňujúci návrh poslancov Sme rodina prináša povinnosť pre Sociálnu poisťovňu viesť elektronický účet poistenca, ktorý nahrádza doterajší individuálny účet poistenca. Zároveň ponecháva priestor aj na listinnú komunikáciu v prípade, ak poistenec takúto formu preferuje. Za účelom dôsledného informovania poistenca bude mať SP v budúcnosti povinnosť zasielať poistencovi informáciu o predpokladaných dôchodkových nárokoch z dôchodkového poistenia a starobného dôchodkového sporenia, tzv. dôchodkovú prognózu. Poistenca bude informovať nielen o prognóze jeho dôchodku, ale aj o premenných, od ktorých je jeho budúca penzia závislá. Na výšku dôchodku má vplyv aj jeho vlastné rozhodnutie, preto mu budú poskytnuté rôzne alternatívy prognóz, prispôsobené veku. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú povinné poskytovať SP údaje o rodnom čísle sporiteľa a jeho prognóze starobného dôchodku z druhého piliera.

Jedna zo zmien prešla v novele aj poslancovi Petrovi Kremskému (OĽaNO). Sociálna poisťovňa tak nebude zverejňovať len zoznam neplatičov odvodov, ale aj zoznam zamestnávateľov, ktorí si neplnia povinnosti, ktorých dôsledkom je nedoplatok na poistnom. Zamestnávateľ bude povinný oznámiť zamestnancovi, že bol zverejnený v takomto zozname, do 14 dní. Novela bude účinná od 1. júla tohto roka.

 

 

 

Viac o téme: PoslanciDôchodokRodičovský dôchodokZákon o sociálnom poisteníDôchodkovia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu