Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Lengvarský vyzýva zdravotné poisťovne: Prestaňte s nekalým prepoisťovaním

Vladimír Lengvarský Zobraziť galériu (2)
Vladimír Lengvarský (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) prostredníctvom listu vyzýva zdravotné poisťovne, aby prestali s nekalým prepoisťovaním. Považuje za znepokojujúce, že centrom záujmu sa stáva obchodný cieľ a nie pacient. Poisťovne by sa podľa neho mali predbiehať v poskytovaní služieb, nie vo veľkosti poistného kmeňa. Informuje o tom list z komunikačného oddelenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

"Nekalé prepoisťovanie prostredníctvom dohodárov a finančných agentov sa stalo trendom posledných rokov. (...) A keďže ani snahy o sprísnenie legislatívy nepomohli zastaviť tieto praktiky jednotlivcov, ktorí sa obohacujú z prostriedkov verejného zdravotného poistenia na úkor pacientov, rozhodol som sa vyzvať zdravotné poisťovne na Slovensku k zastaveniu obchodovania so zdravím," uvádza Lengvarský v liste.

VIDEO Dôvera považuje konanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za šikanózne

Dôvera považuje konanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou za šikanózne (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Je otázne, či by poisťovňu zmenilo toľko poistencov, ak by ich nábor prebiehal férovo

Pripomenul, že vlani sa pre zmenu zdravotnej poisťovne rozhodlo vyše 180.000 poistencov. "Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR však k dnešnému dňu eviduje stovky podnetov od klientov, ktorí boli prepoistení na základe podvodného konania, často bez ich vedomia," upozornil. Je podľa neho otázne, či by poisťovňu zmenilo toľko poistencov, ak by ich nábor prebiehal transparentne a férovo.

Lengvarský vyzýva zdravotné poisťovne:
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič)

Poukázal aj na analýzy Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) a Inštitútu zdravotných analýz (IZA), podľa ktorých zdravotné poisťovne na "dohodárov" míňajú spolu takmer šesť miliónov eur ročne. "Som presvedčený o tom, že kvalitu poisťovne neodráža počet poistencov, ale úroveň služieb, servis a dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Investíciu do týchto atribútov považujem za prínosnejšiu ako investíciu do odmien pre tých, ktorí realizujú nábor poistencov veľakrát nezákonným spôsobom," skonštatoval minister.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podal trestné oznámenie

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podal koncom októbra minulého roka trestné oznámenie v súvislosti s podozreniami z nezákonného prepoisťovania poistencov. Týkať sa majú prihlášok do všetkých troch zdravotných poisťovní.
 

Viac o téme: VýzvaZdravotné poisťovneVladimír LengvarskýNekalé prepoisťovanie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu