Utorok, 6. december 2022. Meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz.

Daňový bonus sa môže zvýšiť až na 140 eur: Hlas-SD kritizuje vládu

Ján FerenčákGaléria fotiek (1)
Ján Ferenčák
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA – Daňový bonus by sa mohol zvýšiť na 140 eur mesačne, a to na prechodné obdobie dvoch rokov a na vyživované deti do 18 rokov. Samosprávam by sa to malo kompenzovať zo zdrojov z dane z príjmov právnických osôb. Vyplýva to z navrhovaných pozmeňujúcich návrhov k vládnej novele zákona o dani z príjmov, ktorá je momentálne v druhom čítaní. Poslanci by o nej mohli rozhodnúť na ďalšej riadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR.


Na prechodné obdobie dvoch rokov sa má na vyživované deti do 18 rokov zvýšiť daňový bonus na 140 eur mesačne na dieťa. Hovorí o tom pozmeňujúci návrh z parlamentných výborov. Zvýšenie daňového bonusu vo výške 140 eur by bolo možné uplatniť pri splnení podmienok za kalendárne mesiace január 2023 až december 2024.

Toto opatrenie však bude mať negatívny dosah na výnos dane z príjmov fyzických osôb. Ten je príjmom rozpočtov obcí a vyšších územných celkov (VÚC). Poslanec Milan Kuriak (OĽANO) preto navrhuje na základe pozmeňujúceho návrhu kompenzovať dosah tohto opatrenia na samosprávu zo zdrojov z dane z príjmov právnických osôb. Realizovať by sa to malo novelizáciou zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samosprávy. Takto zvýšené sumy by sa mali obciam a VÚC rozdeľovať a poukazovať rovnakým spôsobom ako výnos dane z príjmov fyzických osôb, teda podľa platného vzorca pre daň z príjmov fyzických osôb.

Plénum v stredu posunulo návrh zákona o dani z príjmov na ďalšiu riadnu schôdzu. V rámci právnej normy sa okrem iného navrhuje aj zvýšenie daňového bonusu na prechodné obdobie dvoch rokov a forma kompenzácie tohto opatrenia pre samosprávy.

Hlas-SD žiada vládu, aby nefinancovala svoje opatrenia z peňazí samospráv

Vláda namiesto pomoci trestá samosprávy, používa ich na financovanie svojich úloh a plnenie si vlastných snov. Dôsledkom nepremyslených zmien bude, že mestá a obce budú musieť zvýšiť dane a poplatky alebo prestanú poskytovať niektoré základné služby. Vyhlásil to v stredu na tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR nezaradený poslanec pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD Ján Ferenčák, ktorý je zároveň primátorom Kežmarku.

VIDEO Hlas-SD žiada vládu, aby nefinancovala svoje opatrenia z peňazí samospráv

"Žiadame vládu, aby nefinancovala svoje sociálne opatrenia z peňazí miest a obcí, ale aby vyčlenila tieto zdroje priamo zo štátneho rozpočtu," skonštatoval Ferenčák. V súvislosti s prijatým daňovým bonusom podľa neho už teraz predstavuje výpadok pre samosprávy 544 miliónov eur. Vyčíslil, že ak by od januára došlo k zvýšeniu daňového bonusu na 140 eur, ako sa navrhuje, výpadok by sa zvýšil zhruba o ďalších 218 – 230 miliónov eur. Dodal, že kompenzácia má prísť z dane z príjmov právnických osôb. Tá by však podľa jeho slov bola len vo výške 230 miliónov eur.

Daňový bonus by sa mohol zvýšiť na 140 eur mesačne, a to na prechodné obdobie dvoch rokov a na vyživované deti do 18 rokov. Toto opatrenie však bude mať negatívny dosah na výnos dane z príjmov fyzických osôb. Ten je príjmom rozpočtov obcí a vyšších územných celkov. Samosprávam by sa to malo kompenzovať zo zdrojov z dane z príjmov právnických osôb. Vyplýva to z navrhovaných pozmeňujúcich návrhov k vládnej novele zákona o dani z príjmov, ktorá je momentálne v druhom čítaní. Poslanci by o nej mohli rozhodnúť na ďalšej riadnej schôdzi NR SR.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články