Utorok, 6. december 2022. Meniny má Mikuláš, Nikolas, zajtra Ambróz.

VOĽBY 2022 Úradujúcim šéfom radníc pomohla pri úspechu vo voľbách jedna vec, ktorá ich spája: DRVIVO ju využili

staronoví primátori krajských miestGaléria fotiek (4)
staronoví primátori krajských miest
Zdroj: Topky/Ján Zemiar, Vlado Anjel, Maarty, TASR

BRATISLAVA - Obhájiť mandát sa podarilo až 86% percentám primátorov a starostov, čo je ešte o niečo viac, ako naposledy. Oproti vyzývateľom mali jednu veľkú výhodu a tou je to, že už boli vo funkcii. Väčšina z nich to bravúrne zužitkovala.


VIDEO Štátna volebná komisia potvrdila výsledky volieb

Výhodná pozícia kandidatúr z funkcie priniesla kandidujúcim županom, primátorom a starostom výhody v podobe väčšieho či menšieho stotožňovania úspechov či rozvoja mesta s vlastnými zásluhami., hodnotí neziskovka Transparency International Slovensko (TIS). Mnohé mestá, podobne ako aj župy, boli mimoriadne aktívne aj pri boji s pandémiou, kde neraz reagovali a nachádzali riešenia rýchlejšie a efektívnejšie ako vláda a štátne inštitácie.

VOĽBY 2022 Úradujúcim šéfom
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Transparency International Slovensko

V niektorých prípadoch však podľa TIS využívali aj neférové výhody v podobe zneužívanie verejných zdrojov či mestských a obecných komunikačných kanálov, akými sú radničné noviny, oficiálne weby, sociálne siete a podobne, na vlastnú propagáciu. "Zďaleka nie všetci primátori a starostovia lákavému pokušeniu podľahli a mnohí sa naozaj snažili pozíciu obhájiť predovšetkým vo férovej súťaží myšlienok a riešení," pripomína TIS. 

Prípad Hlohovca bol skôr ojedinelý

Post primátora Hlohovca sa nepodarilo obhájiť predsedovi strany Spolu a poslancovi parlamentu Miroslavovi Kollárovi. Ten v pomere 45:55 prehral súboj o šéfa radnice s mestským poslancom Ivanom Baranovičom. Takýto priebeh však vo víkendových voľbách primátorov a starostov nebol vôbec častý. Celkovo len 14% úradujúcich šéfov radníc svoje posty neobhájilo.

VOĽBY 2022 Úradujúcim šéfom
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Na úrovni samosprávnych krajov bol neúspešný len jediný z úradujúcich predsedov samosprávnych krajov a to Milan Belica, ktorý stál od vzniku žúp na čele Nitrianskeho samosprávneho kraja. Toho v sobotu porazila mladá krv v podobe Branislava Becíka. 

Milan Belica bude kandidovať
Galéria fotiek (4)
Milan Belica bude kandidovať na post predsedu kraja s podporu strán Smer-SD a SNS
Zdroj: SITA/Martin Medňanský

TIS upozorňuje, že aj najbližšie štyri roky si bude samosprávy všímať upozorňovať na prípady zneužívania funkcie, ktoré do slušnej spoločnosti tieto praktiky nepatria.

VOĽBY 2022 Úradujúcim šéfom radníc pomohla pri úspechu vo voľbách jedna vec, ktorá ich spája: DRVIVO ju využili

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články