Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA

Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USAGaléria fotiek (2)
Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová prevzala v stredu poverovacie listiny od nových veľvyslancov Nórska Alexa Vodicku Winthera a Spojených štátov amerických Gautama A. Ranu.


"Nórsko sa v kontexte energetickej krízy stáva naším významným partnerom, dodávky plynu z Nórska pokryjú až 30 percent našej spotreby," uviedla prezidentka na sociálnej sieti. USA je podľa nej ako člen NATO hlavným garantom bezpečnosti Slovenska aj Európy. Čaputová pripomenula, že v súvislosti s energetickou krízou v EÚ rastie úloha USA ako dodávateľa skvapalneného plynu do Európy.

Prezidentka prijala nových veľvyslancov
Galéria fotiek (2)
Prezidentka prijala nových veľvyslancov Nórska a USA
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

 

Nových veľvyslancov majú na Slovensku aj Nórsko a USA, dnes som od nich prevzala poverovacie listiny. Veľvyslancom...

Posted by Zuzana Čaputová on Wednesday, September 28, 2022

S týmto podľa nej súvisia aj priority nového amerického veľvyslanca. Sú nimi podpora Slovenska v kontexte obrany Ukrajiny pred ruskou agresiou, posilňovanie obchodných vzťahov a investícií, najmä v energetickej oblasti a posilňovanie odolnosti Slovenska voči hybridným hrozbám.

"Spojené štáty a Slovensko spája pevné puto a mojím cieľom je ho naďalej posilňovať," povedal Rana. Po oficiálnom ceremoniáli položil veniec k pamätníku Brána slobody na bratislavskom Devíne. Veľvyslanectvo USA na Slovensku informovalo, že v nasledujúcich mesiacoch je prioritou Ranu aj posilňovanie medziľudských väzieb prostredníctvom spoločnej histórie a hodnôt, posilňovanie americko-slovenského partnerstva ako spojencov či posilnenie právneho štátu.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články