Nedeľa, 4. december 2022. Meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto.

Vláda napumpuje ďalšie peniaze: Rekordná suma pre dôchodcov, nevyhli sa novelizácii štátneho rozpočtu!

Vláda chce ďalšími peniazmi ochrániť dôchodcov pred vplyvom inflácie.Galéria fotiek (6)
Vláda chce ďalšími peniazmi ochrániť dôchodcov pred vplyvom inflácie.
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - Ministerstvo financií si podľa vlastných vyjadrení v týchto ťažkých časoch vraj plne uvedomuje náročnú situáciu, v ktorej sa dôchodcovia, ale aj iné skupiny obyvateľstva ocitli. Práve dôchodcovia sú témou číslo jeden, ktorej sa dnešný brífing premiéra a ďalších ministrov týkal. Zdražovanie cien energií, ako aj inflačná kríza predstavuje pre mnohých existenčné problémy, a preto vládna trojkoalícia chce pumpovať ďalšie peniaze do ich peňaženiek ako ochranu pred infláciou.


VIDEO Tlačová konferencia o pomoci dôchodcom:

To je vraj hlavný dôvod, prečo začal rezort financií spolupracovať s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. Ide totiž o ďalší balík pomoci formou 14 dôchodkov vo výške 200 miliónov eur. "Tejto ohrozenej skupine obyvateľov sme tak v tomto roku uvoľnili sumu 750 miliónov eur nad rámec dôchodkov, čo predstavuje najväčšiu pomoc za poslednú dekádu," argumentuje rezort Igora Matoviča.

Vláda napumpuje ďalšie peniaze:
Galéria fotiek (6)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Novembrový príspevok pre dôchodcov v celkovej sume viac ako 207 miliónov eur sa dotkne približne 1,4 milióna ľudí. Okrem starobných dôchodcov dostanú príspevok napríklad aj invalidní dôchodcovia či siroty. Na tlačovej konferencii k pondelkovému rozhodnutiu vlády to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Vláda napumpuje ďalšie peniaze:
Galéria fotiek (6)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Ministerstvo financií vníma potrebu pomôcť v tejto ťažkej situácií aj iným skupinám obyvateľov, preto prednieslo na vládu novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorá nám umožní zmierniť vplyvy energetickej a inflačnej krízy. V súčasnosti pripravujeme ďalšie opatrenia na pomoc v boji s krízou.

Vláda napumpuje ďalšie peniaze:
Galéria fotiek (6)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Pomoc v čase troch veľkých kríz

"Som veľmi rád, že napriek dopadom pandémie, vojny na Ukrajine a zvyšujúcej sa inflácie, vyčlenila vláda SR tento rok už spolu tri štvrtiny miliardy eur na mimoriadnu pomoc pre našich dôchodcov," povedal štátny tajomník MFSR Marcel Klimek.

Vláda napumpuje ďalšie peniaze:
Galéria fotiek (6)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

"Ide o historicky najvyššiu sumu, akú vláda kedy uvoľnila pre túto zraniteľnú skupinu obyvateľov. Suma 750 miliónov, ktorou sme dôchodcom pomohli tento rok, je desaťkrát vyššia ako v roku 2018," povedal minister financií SR Igor Matovič.

Vláda napumpuje ďalšie peniaze:
Galéria fotiek (6)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

"Najväčšia pomoc vo výške 210 eur bude spadať pre ľudí s najnižšími dôchodkami," priblížil Krajniak. Dôchodcovia s dôchodkom 300 eur dostanú 193 eur, seniori s priemerným dôchodkom 515 eur dostanú približne 139 eur a pre dôchodcov s príjmom 927 eur navrhol rezort práce príspevok 35 eur. Minister dodal, že vyplácanie inflačnej pomoci bude pokračovať. Ďalší balík má smerovať napríklad matkám s deťmi, ktoré majú problém s vymáhaním výživného.

Aby mohla vláda vyplatiť inflačné príspevky, musela zároveň prijať novelu zákona o štátnom rozpočte, kde zvýšila príjmy aj výdavky približne o 1,5 miliardy eur. Štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek vysvetlil, že legislatíva bez zmeny zákona o štátnom rozpočte neumožňuje využiť zvýšené daňové príjmy na výdavky aktuálneho roka. Okrem 207 miliónov eur pre dôchodcov bude zvyšných približne 1,3 miliardy alokovaných v kapitole všeobecná pokladničná správa. Zatiaľ totiž nie je jasná detailná štruktúra a následné použitie výdavkov prostredníctvom jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu. Navrhovanými úpravami sa nemení hotovostný schodok štátneho rozpočtu.

Vláda napumpuje ďalšie peniaze: Rekordná suma pre dôchodcov, nevyhli sa novelizácii štátneho rozpočtu!

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články