Štvrtok, 1. december 2022. Meniny má Edmund, zajtra Bibiána, Viviána.

Schváliť rozpočet bude veľmi ťažké, potvrdil Matovič: Nevylúčil najhorší scenár, odstupovať sám nebude

Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky - Vlado Anjel

BRATISLAVA – Schváliť rozpočet na rok 2023 bude veľmi ťažké a nemožno vylúčiť ani scenár, že sa napokon neprijme. V nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to priznal minister financií SR a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, ktorý tiež vylúčil, že by z vlastného rozhodnutia abdikoval na svoju funkciu.


Matovič sa pri schvaľovaní "zákona roka" obáva toho, že pri spojení poslancov za SaS s opozíciou by sa rokovanie o rozpočte mohlo zablokovať. "Do poslednej chvíle však budem veriť, že sa v tejto kritickej situácii nebude politikárčiť a že sa nájde aspoň pár zodpovedných poslancov, ktorí nenechajú ľudí v štichu," uviedol minister v súvislosti so situáciou, do ktorej sa dostala menšinová vláda.

ARCHÍVNE VIDEO Šipoš (OĽaNO) nevylúčil, že po prípadnom odvolaní Matoviča budú rokovať so SaS o ich návrate

Matovič nevie o žiadnych dohodách

Pripúšťa, že neschválenie rozpočtu de facto vedie k predčasným voľbám. "Potom sa nedá ustáť rozpočtové provizórium," povedal. Vylúčil však predbežnú dohodu s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu. "Neviem o žiadnych dohodách," vyhlásil. Člen Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš v televíznej debate deklaroval, že poslanci zo strany Hlas-SD návrh rozpočtu nepodporia. "Jednak bude určite asociálny a jednak sú naším cieľom predčasné voľby. Táto vláda musí čo najskôr skončiť," zdôraznil.

ARCHÍVNE VIDEO Peter Pčolinský (Sme rodina) na otázku, či podporia návrh SaS na odvolanie Matoviča

Hlas podľa Tomáša takýto personálny návrh nepodporí

Tomáš si však myslí, že OĽANO sa už dohodlo na podpore menšinovej vlády a jej návrhov, vrátane rozpočtu, s tarabovcami. Poukazuje na to správanie sa skupiny poslancov po tom, čo sa začalo hovoriť o nominácii Tarabu na podpredsedu parlamentu. Hlas podľa Tomáša takýto personálny návrh nepodporí. "Nebudeme predsa posväcovať sobáš, ktorý má udržať vládu pri moci," argumentuje. Myslí si tiež, že na hlasoch tarabovcov sa bude lámať aj odvolávanie Matoviča z postu financmajstra.

Erik Tomáš
Galéria fotiek (4)
Erik Tomáš
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Sám minister v relácii uistil, že on sám zo svojho postu neodstúpi. Ak by však v pléne k odvolaniu došlo, hovorí, že SaS dostane pozvánku vrátiť sa do koalície. "Nech sú akíkoľvek, stále je tam časť poslancov, ktorí to cítia demokraticky a nebudú pomáhať mafii a fašistom povaliť vládu v čase najväčších kríz," vysvetlil.

Schváliť rozpočet bude veľmi
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Matovič uistil o pomoci v energetickej kríze

Vláda bude v prípade zdražovania energií intervenovať. V diskusnej relácii RTVS o 5 minút 12 o tom ubezpečil minister financií SR a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič. Jeho oponent v diskusii, člen Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci a podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš upozorňuje, že verbálne uistenia nenahradia pasivitu pri prijímaní konkrétnych riešení.

ARCHÍVNE VIDEO Vysoké ceny elektriny môžu podľa vodární rapídne zvýšiť aj cenu vody

Matovič pripomenul, že do konca roka k nárastu cien energií pre domácnosti nepríde, v rámci ďalšieho vývoja si nemyslí, že by účty ľuďom nezvládnuteľne narástli. "Vláda príde s riešeniami a príde s nimi včas," zdôraznil s tým, že konkrétny chce byť až po dohode v koalícii.

 

Je ľahké klamať hlúpych ľudí Po dnešnej debate v O 5 minút 12 s Erikom Tomášom z HlasoSmeru som už na 100% presvedčený,...

Posted by Igor Matovic on Sunday, September 25, 2022

Tomáš kritizuje nečinnosť

Tomáš upozornil, že Matovič na jar uisťoval o zastropovaní cien elektriny, no v súčasnosti priznáva, že to garantovať nevie. "Zatiaľ vláda dokázala vytvoriť len legislatívny rámec, ktorý umožní opatrenia v energetickej núdzi," upozornil s odkazom na návrh novely zákona, ktorá zvýši kompetencie vlády v stave energetickej núdze.

Schváliť rozpočet bude veľmi
Galéria fotiek (4)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Matovič verí, že Hirman dokáže navrhnúť efektívnu pomoc

Matovič oponoval, že uistenia o zastropovaní sa týkali silovej časti elektrickej energie, zdôraznil tiež, že v iných krajinách nedokázali garantovať ceny bez nárastu do konca roka. V prípade cien pre firmy, ktoré už zažívajú dramatické zvýšenie zálohových platieb, sa Matovič odvoláva na nedokončenú prácu predchádzajúceho vedenia ministerstva hospodárstva. Verí, že súčasný minister Karel Hirman ako odborník na energetiku dokáže navrhnúť efektívnu pomoc.

ARCHÍVNE VIDEO Kompetencie štátu sa posilnia: Minister upozorňuje, energetické opatrenia sú preventívne! Ceny budú zastropované

Tomáš kritizuje verbálne uistenia, ak absentujú reálne kroky. Negatívne vníma neustále čakanie na jednotné európske riešenie pomoci v energetickej kríze. "O to viac, že tie návrhy, ktoré už boli načrtnuté, nie sú vyhovujúce pre Slovensko," upozornil. Je presvedčený, že štát nenapĺňa svoju úlohu pomáhať, jeden z dôvodov vidí aj v ignorovaní návrhov opozície.

Schváliť rozpočet bude veľmi ťažké, potvrdil Matovič: Nevylúčil najhorší scenár, odstupovať sám nebude

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články