Sobota, 1. október 2022. Meniny má Arnold, zajtra Levoslav.

Veľký parlamentný škandál: Hlasovanie o paragrafe 363 nečakane preložili, poslanci zúria, novela by vraj prešla

Parlament posunul hlasovanie o dôležitých bodoch na ďalší týždeň.Galéria fotiek (3)
Parlament posunul hlasovanie o dôležitých bodoch na ďalší týždeň.
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR preložili hlasovanie o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku z dielne SaS a o ďalších prerokovaných bodoch z dielne SaS na utorok (27. 9.). Medzi presunutými hlasovaniami sú napríklad aj zmena Ústavy SR týkajúca sa funkčného obdobia verejného ochrancu práv či zmena pri doplnkovom dôchodkovom sporení. Viacerí poslanci sú však z dnešného preloženia hlasovania na ďalší týždeň viac ako rozčarovaní.


VIDEO Reakcia Juraja Šeligu na presunutie hlasovania:

Kollár tvrdí, že došlo k obštrukcii

Plénum o tom rozhodlo na návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Ten argumentoval obštrukciou v sále. Pri predchádzajúcom hlasovaní o zaradení nových bodov do programu schôdze totiž nebolo plénum uznášaniaschopné, neprezentovala sa opozícia ani Sme rodina.

Veľký parlamentný škandál: Hlasovanie
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Topky - Vlado Anjel

Viacerí poslanci sa ohradili voči tomuto postupu. Juraj Šeliga (nezaradený) i šéfka klubu SaS Anna Zemanová poukázali na rokovací poriadok.

Podľa nich mal predseda najskôr po obštrukcii preveriť uznášaniachopnosť pléna a až následne dať hlasovať o zmene programu. Zemanová nesúhlasí, aby o jej bode hlasovali až budúci týždeň. Predseda parlamentu reagoval, že parlament bol obštrukciou zablokovaný a hocikedy mohol byť zablokovaný zas.

SaS menuje vinníkov, Valášek predpovedá koniec zvyšnej trojkoalície

Dnešný postup koalície kritizuje aj opozičná SaS. Menujú aj konkrétnych poslancov, ktorí vraj za tento stav môžu.

 

Fico, Pellegrini, Mazurek, Beluský i Kollár už pre ľudí pracovať nechcú a zablokovali parlament. Hlasovania z dneška presunuli na utorok. Dnes by totiž zmena § 363 prešla...

Posted by Sloboda a Solidarita on Thursday, September 22, 2022

Podľa ďalšieho poslanca Tomáša Valáška má po dnešku už k rozpadu namierené aj zvyšná trojkoalícia.

 

Zjavne sa po štvorkoalícii rozsýpa aj trojkoalícia.

Posted by Tomáš Valášek on Thursday, September 22, 2022

Poslanci strany Za ľudí tiež reagovali na dnešné dianie v parlamente. Poslankyňa Jana Žitňanská vyjadrila potešenie aspoň nad tým, že aspoň počas včerajšieho dňa nedochádzalo k obštrukciám v parlamente. Spomenula schválené zákony ohľadom čerstvých mamičiek, ťažko zdravotne postihnutých a schválenie aj tých ďalších. 

Šipoš obvinil Sme rodina z blokovanie schôdze za asistencie opozície

Hnutie Sme rodina chcelo s opozíciou blokovať schôdzu parlamentu, tvrdí šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Myslí si, že dôvodom bol návrh SaS o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku. OĽaNO chcelo návrh podporiť. Napokon sa bude o ňom hlasovať budúci týždeň.

Veľký parlamentný škandál: Hlasovanie
Galéria fotiek (3)
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Poslanci Sme rodina pri prezentácii vytiahli karty. Podľa šéfa klubu Sme rodina Petra Pčolinského išlo o dohodu, dôvody špecifikovať nechcel. SaS vidí za obštrukciou Sme rodina a opozície zmenu paragrafu 363, s ktorou dlhodobo nesúhlasia. Podľa šéfky klubu SaS Anny Zemanovej im nevychádzali počty, aby mohli novelu zablokovať. "Sme rodina sa rozhodla s opozíciou blokovať schôdzu. Pre nás je podstatné, aby sme schválili zákony, ktoré idú v skrátenom legislatívnom konaní z vlády vo veci energetiky. Toto je pre nás kľúčové," povedal novinárom Šipoš.

OĽaNO súhlasilo s presunutím hlasovania o prerokovaných návrhoch na utorok (27. 9.), aby sa mohlo vo štvrtok začať rokovať o návrhoch z vlády. "Pre nás bolo podstatné, aby prešli zákony z vlády, to je maximum, čo sme vedeli urobiť," dodal Šipoš.

Myslí si, že blokovanie schôdze, keď sa nezaprezentovala opozícia ani Sme rodina, spôsobil návrh o úprave paragrafu 363 Trestného poriadku z dielne SaS. OĽaNO chcelo zaň hlasovať, keďže v stredu neprešiel podobný návrh OĽaNO. "Sme rodina nám to nevetovalo, čiže sme boli rozhodnutí to podporiť, takisto niektoré saskárske návrhy by sme dnes podporili," vysvetlil Šipoš. Deklaroval, že tie návrhy SaS, ktoré považuje OĽaNO za správne, podporuje. Nehlasuje za tie, ktoré niekto v koalícii vetuje.

OĽaNO podľa jeho slov nebude rokovať o podpore návrhu so Smerom-SD, ĽSNS ani z poslancami z mimoparlamentného Hlasu-SD, Republiky. Pčolinský nešpecifikoval, prečo sa poslanci Sme rodina neprezentovali. Nepotvrdil, či šlo o dohodu v súvislosti s novelizáciou paragrafu 363. Zmenu a obmedzenie tohto oprávnenia Sme rodina naďalej odmieta. "Národná rada SR nebola uznášaniaschopná, preto sme sa dohodli s klubom OĽaNO, že hlasovania, ktoré mali byť o 11.00 h, sa presunú na utorok a ďalej sa bude pokračovať v schôdzi," dodal.

"To, čo predseda predviedol, je naozaj hrubé zneužívanie jeho pozície. Takýmto spôsobom bezprecedentne presunie hlasovanie bez súhlasu navrhovateľov," poznamenala Zemanová. Plénum rozhodlo o presunutí hlasovania na utorok na návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Ten argumentoval obštrukciou v sále. Pri predchádzajúcom hlasovaní o zaradení nových bodov do programu schôdze totiž nebolo plénum uznášaniaschopné, neprezentovala sa opozícia ani Sme rodina. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články