Sobota23. september 2023, meniny má Zdenka, zajtra Ľubor, Ľuboš

Ďalšia rana pre slovenskú ekonomiku: Výroba hliníka vo fabrike Slovalco skončila, 300 ľudí je v ohrození

Ilustračné foto Zobraziť galériu (6)
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/Ján Krošlák)

ŽIAR NAD HRONOM - Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom definitívne zastaví výrobu primárneho hliníka. Rozhodnutie je reakciou na vysoké ceny elektriny a nedostatočné kompenzácie zo strany štátu, na ktoré v uplynulých dvoch rokoch podnik upozorňuje. Odstavenie pecí sa dotkne 300 zamestnancov spoločnosti. Informoval o tom v stredu vedúci oddelenia integrovaných systémov spoločnosti Peter Oťapka.

archívne video

Minister hospodárstva Richard Sulík počas spustenia novej pretavovacej pece (Zdroj: TASR - Ján Krošlák)

Slovalco svoje rozhodnutie vysvetľuje tým, že vzhľadom na vysoké ceny elektriny na rok 2023 je výroba hliníka v budúcom roku pre podnik ekonomicky neudržateľná. Problémom sú podľa hlinikárne aj nedostatočné kompenzácie zo strany štátu určené pre energeticky náročný priemysel, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka.

Pri ďalšom pokračovaní by utrpeli zdrvujúce straty

"Slovensko nezaviedlo konkurencieschopný rámec Európskej únie na kompenzáciu nepriamych CO2 nákladov, čo znemožnilo Slovalcu uzavrieť dlhodobú zmluvu na dodávku elektrickej energie. Ak by Slovalco pokračovalo v prevádzke aj po roku 2022, pri súčasných slovenských rámcových podmienkach a vysokých cenách elektriny by utrpelo značné finančné straty," uviedol vedúci divízie primárnej výroby spoločnosti Hydro a predseda predstavenstva spoločnosti Slovalco Ola Saeter.

Do roku 2020 to bol len postupný pád, zlom prišiel až minulý rok 

Strata Slovalca sa *podľa stránky transparex.sk* počas roka 2020 oproti roku 2019 mierne znížila. V roku 2021 už išlo o zisk 17,3 miliónov eur.

Ďalšia rana pre slovenskú
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: *transparex.sk*)

Tržby fabriky boli od roku 2018 v kontinuálnom poklese, no v roku 2021 nabrali silnejší nárast na 418 miliónov eur.

Ďalšia rana pre slovenskú
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: *transparex.sk*)

Slovalco patrí medzi najväčších zamestnávateľov v Banskobystrickom kraji, v Žiari nad Hronom má výroba hliníka vyše 70-ročnú tradíciu. Rozhodnutie o odstavení výroby sa dotkne 300 zamestnancov podniku a podľa spoločnosti ovplyvní i vyše 1000 externých zamestnancov v subdodávateľskom reťazci.

Boli slovenským aj európskym dodávateľom

"Hlinikáreň Slovalco je zároveň kľúčovým dodávateľom nielen pre slovenské, ale aj európske podniky. Odstavením výroby tak bude Európa nútená hliník dovážať z krajín ako napríklad Čína alebo Rusko," skonštatoval generálny riaditeľ podniku Milan Veselý. Ako dodal, pre zamestnancov dotknutých odstavením výroby pripravuje spoločnosť viaceré podporné opatrenia.

Ďalšia rana pre slovenskú
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: *transparex.sk*)

Ako uviedol Veselý ešte v polovici júla, v Slovalcu by po odstavení primárnej výroby hliníka malo fungovať iba recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu, ktoré podnik uviedol do prevádzky tento rok. Kľúčových zamestnancov potrebných pre prípadný reštart výroby si spoločnosť plánuje ponechať.

Ďalšia rana pre slovenskú
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: *transparex.sk*)

Ministerstvo hospodárstva hovorí o katastrofe

Avizované prerušenie výroby v hlinikárni Slovalco rezort hospodárstva vníma ako katastrofu pre celý slovenský priemysel. Odstavenie pecí na výrobu primárneho hliníka značne ovplyvní aj ďalšie európske spoločnosti. V reakcii na oznámenie Slovalca to v stredu uviedlo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

"Mrzí ma, že napriek tomu, že sme o tejto situácii vedeli, nenašli sme s ministerstvom financií dohodu na tom, aby sa zrealizovala adresná pomoc pre tak energeticky náročný podnik," uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Ďalšia rana pre slovenskú
Zobraziť galériu (6)
 (Zdroj: Topky/Maarty)

Pripomenul, že presne na tieto účely má Slovensko Environmentálny fond, do ktorého plynú tržby z predaja povoleniek CO2. "O uvedenú kompenzáciu zo strany štátu sa pritom firma dožadovala už takmer dva roky na ministerstve financií, kde však zjavne majú iné priority, ako je slovenský priemysel a jeho konkurencieschopnosť," zdôraznil Sulík.

*Reklamná zmienka*

Viac o téme: HliníkKrízaŽiar nad hronomZastavenie výrobySlovalco
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu