Streda, 28. september 2022. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michael, Michaela.

Leto sa blíži, COVID sa šíri: Odborníci vydali ODPORÚČANIA! Toto je 10 rád, ako prežiť horúce mesiace

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images

BRATISLAVA - V posledných týždňoch počty prípadov nielen vo svete, ale aj na Slovensku rastie. Nie je to nič, čo by odborníci neočakávali. Nové mutácie omikronu sa šíria ešte rýchlejšie a prakticky sa dá skonštatovať, že začala ďalšia vlna. Včera sme zaznamenali najvyšší prírastok pozitívnych od mája. Odborníci preto radia, ako prežiť letné mesiace čo najbezpečnejšie.


Zatiaľ však nejde o rapídny nárast, no je to spôsobené aj tým, že sa aktuálne menej testuje. Pri posudzovaní epidemiologickej situácie odborníci pozerajú nielen na počty prípadov, ale aj na závažnosť ochorenia, ktorá sa odzrkadlí na počtoch hospotalizovaných.

Opatrenia je potrebné dodržiavať

V čase letných dovoleniek je preto dôležitá najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. "Hoci väčšina ochorení na COVID-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať. Je potrebné dodržiavať opatrenia, ktoré boli účinné aj doteraz," uviedli odborníci.

Archívne VIDEO Minister Lengvarský ku COVID situácii 

Konzílium odborníkov preto prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré nám môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie.

1. Pri príznakoch sa otestujme

V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou ostaňte doma. Ochorenie „vyležte“ a neroznášajte infekciu. Urobte si samotest. V prípade ťažšieho stavu kontaktujte svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania.  

2. Používajte rúško či respirátor

Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, ako sú kultúrne podujatia, odletové a príletové haly, čakárne a pod., používajte rúško či respirátor, aj keď to platné pravidlá neprikazujú.

3. Zvýšte opatrnosť pri cestovaní

Prekrývajte si ústa a nos respirátorom počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.

4. Dodržujte odstup

Vyhýbajte sa kontaktu s cudzími ľuďmi, držte si odstup aspoň dva metre. 

5. Vyhnite sa objímaniu 

Pri stretnutiach so známymi sa neobjímajte a nebozkávajte. Podajte si len ruky.

6. Nezabúdajte na umývanie rúk

Dodržiavajte hygienické opatrenia – často si umývajte a dezinfikujte ruky, prípadne používajte rukavice.

7. Zaočkujte sa proti COVID-19

Odporúčame kompletnú očkovaciu schému - dve dávky vakcíny a posilňovaciu dávku.

8. Chráňte najzraniteľnejších 

Ochraňujte predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajte sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, sa otestujme, používajme respirátor alebo aspoň rúško.

9. Povinný respirátor

Dôsledne dodržiavajme povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach, a sociálnych zariadeniach.

10. Je potrebná opatrnosť

Buďte k sebe ohľaduplní, opatrní a nevystavujte sa zbytočnému riziku. A to aj v prípade, že ste ochorenie prekonali alebo nepatríte k rizikovým  skupinám. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články