Utorok, 16. august 2022. Meniny má Leonard, zajtra Milica.

Premiér Heger hovoril so Zelenským o príležitostiach, ktoré prinesie obnova Ukrajiny

Eduard HegerGaléria fotiek (1)
Eduard Heger
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - Premiér Eduard Heger (OĽANO) v utorok hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o príležitostiach, ktoré sa pri plánovanej obnove Ukrajiny vytvárajú aj pre slovenské firmy, podnikateľov i zamestnancov. V telefonáte deklaroval vieru vo víťazstvo Ukrajiny i pokračovanie pomoci Slovenska. Očakáva, že na nadchádzajúcom samite sa Ukrajina stane oficiálnym kandidátom na vstup do Európskej únie. Informoval o tom na sociálnej sieti.


"Keď spojíme ukrajinskú húževnatosť, pracovitosť a ukrajinské prírodné zdroje so západným kapitálom, podnikavosťou a západnými technológiami, povojnová obnova Ukrajiny bude znamenať významný príspevok k celosvetovému hospodárskemu rastu," skonštatoval Heger na sociálnej sieti. 

Ako vysvetlil, Ukrajina v spolupráci s Európskou úniou pripravuje plán povojnovej obnovy. Má ísť o niečo na spôsob plánu obnovy a odolnosti, akurát prispôsobený ukrajinským ekonomicko-politickým reáliám. 

 

UKRAJINSKÝ PLÁN POVOJNOVEJ OBNOVY VSTÁVA Z RUÍN 🇺🇦 V dnešnom telefonáte s prezidentom Volodymyrom Zelenským som...

Posted by Eduard Heger - predseda vlády SR on Tuesday, June 21, 2022

"Ak k týmto plánovaným európskym fondom prirátame príspevky zo Spojených štátov, ale aj medzinárodných finančných inštitúcií, máme pred sebou bezprecedentný investičný stimul pre štyridsaťmiliónový národ, ktorý si svoju slobodu a zvrchovanosť hrdinsky vybojoval v zápase s ruským agresorom," uviedol premiér.

Na Slovensku podľa Hegera prakticky niet odvetvia, ktoré by nemohlo prispieť k obnove Ukrajiny

Myslí si, že podnikatelia, ale aj mimovládne organizácie by mali už dnes premýšľať o tom, čím môžu k povojnovej Ukrajine prispieť. Deklaroval, že slovenská diplomacia im bude nápomocná. 

Premiér v telefonáte tiež potvrdil, že všestranná pomoc Ukrajine bude pokračovať a Slovensko bude naďalej súčasťou koalície krajín, o ktorú sa Ukrajinci na ceste k svojmu víťazstvu môžu oprieť. 

Heger očakáva, že na nadchádzajúcom samite Európskej únie sa Ukrajina stane oficiálnym kandidátom na vstup do Únie. "Teším sa na tú chvíľu, lebo od samého začiatku aktívne podporujeme európsku perspektívu Ukrajiny. Osobne som v tejto veci intervenoval na mnohých stretnutiach s európskymi lídrami," pripomenul. 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články