Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti: Vyzvalo k tomu i členské mestá a obce

Mimoriadny snem ZMOS v Senci Zobraziť galériu (2)
Mimoriadny snem ZMOS v Senci (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstupuje vo štvrtok (19. 5.) do štrajkovej pohotovosti. K takémuto kroku vyzvalo svoje členské mestá a obce. Reaguje tak na návrhy z dielne rezortu financií, ale aj dlhodobý prístup štátu voči samosprávam. Situáciu vyhodnotí združenie koncom júna. Ak sa nič nezmení, je pripravené vyhlásiť ostrý štrajk. Na tlačovej konferencii o tom informovali zástupcovia ZMOS-u po stredajšom mimoriadnom sneme v Senci. Podporu ZMOS-u deklaruje aj Združenie samosprávnych krajov Slovenska (SK8).

"Snem zaviazal orgány ZMOS-u, aby pripravili štrajk, pretože bola vyhlásená štrajková pohotovosť. Práve kvôli tomu, že sa dejú veci na finančnom portfóliu, s ktorými nie sme spokojní, ktoré odmietame, lebo nás to, jednoducho, veľmi bolestivo zasiahne," povedal na tlačovej konferencii predseda združenia Branislav Tréger.

Združenie opätovne poukazuje na to, že pre zmeny v pravidlách môže dôjsť "ku kolapsu", a to už na budúci rok. Združenie najviac trápi daňový bonus a s tým spojené výpadky vo výške 618 miliónov eur počas dvoch rokov, problémom je tiež energetická kríza, verejné obstarávania i zdražovanie stavebných prác a materiálov. Kritizujú tiež dlhodobý prístup štátu k samosprávam, ktoré sú vylúčené z legislatívnych procesov a štát si z nich robí "bankomat".

Mimoriadny snem ZMOS v Senci
Zobraziť galériu (2)
Mimoriadny snem ZMOS v Senci  (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Združenie zároveň vyzvalo svoje členské mestá a obce, aby vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Združenie zároveň deklaruje, že sa bude snažiť o partnerskú komunikáciu s vládou i všetkými dotknutými subjektmi. Apelujú nielen na členov vlády, ale rovnakú výzvu v súvislosti s predkladanou legislatívou a zdrojovým financovaním budú smerovať aj na Národnú radu SR. Situáciu plánuje vyhodnotiť koncom júna. V prípade, že sa nič nezmení, je združenie pripravené vstúpiť do ostrého štrajku.

K výzve a apelu ZMOS-u sa pridáva aj SK8, ktoré hovorí o mimoriadnej situácii a výrazných zásahoch do rozpočtov samospráv. Zlepšovanie rodinnej, respektíve prorodinnej politiky vidí SK8 skôr v systémovom mieste v škôlke, kvalitnej základnej škole, športoviskách na stredných školách, skvalitnení sociálnych služieb či lepších cestách. "Debata nemôže prebiehať tak, že sa na záver procesu stretneme s predkladateľmi návrhu zákona a neexistuje vôľa tento návrh stiahnuť," zdôraznil predseda SK8 a zároveň Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič s dôvetkom, že debatu o prorodinnej politike treba začať z úplne iného konca.  

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba upozornil, že v prípade Bratislavského kraja pôjde o "tvrdý tlak" na redukciu služieb, predovšetkým v sociálnej oblasti a oblasti školstva. "Toto je tá správna prorodinná politika?" pýta sa Droba s dôrazom, že kraj tieto opatrenia bude musieť urobiť. Pripomenul, že samosprávy počas uplynulých dvoch rokov podporovali obyvateľov i vládu pri testovaní, očkovaní i pomoci ukrajinským utečencom. "Po dvoch rokoch intenzívnej pomoci samosprávy tejto vláde dostávame smrtiaci úder. Je to pre mňa nepochopiteľné," zhodnotil Droba.

Aliancia a SNS vyjadrili podporu ZMOS

"Strana Aliancia-Szövetség situáciu, v ktorej sa samosprávy ocitli pre chaotické, nepremyslené a necitlivé opatrenia centrálnej vlády a osobným sporom ministrov v kľúčových rezortoch, považuje za neudržateľnú. Preto Aliancia podporuje rozhodnutie ZMOS-u o štrajkovej pohotovosti," uviedla strana.

"Situácia na Slovensku je neudržateľná z hľadiska verejných financií, ako aj legislatívnych postupov. Vláda neustále narúša sociálny dialóg a dialóg so svojimi povinnými partnermi, ako sú obce mestá, odbory a s inými skupinami. Vláda SR vytvára v spoločnosti tlak a strach. Takýmito metódami dostáva pod tlak partnerov, s ktorými by mala viesť diskusiu," uviedla strana.

ÚMS sa chce pridať k štrajku samospráv

Únia miest Slovenska (ÚMS) sa plánuje pridať k štrajku ostatných zástupcov samospráv. Potvrdila to s tým, že už využila všetky svoje legitímne možnosti na to, aby upozornila, že štát neberie samosprávy ako partnerov.

"Aktuálne opatrenia zo strany štátu likvidujú samosprávy a berú im možnosť zodpovedne sa starať o svojich obyvateľov," uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. Tvrdí, že už nevidia inú možnosť, len sa pridať k štrajku ostatných zástupcov samospráv. "Chceme naďalej upozorňovať na tieto stále aktuálne problémy," spresnila hovorkyňa.

Viac o téme: MestáObceŠtrajková pohotovosťZMOS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu