Streda, 6. júl 2022. Meniny má Patrik, Patrícia, zajtra Oliver.

Tragédia v Západných Tatrách: Skialpinisti spustili lavínu, jeden z nich prišiel o život

Lavína v Západných Tatrách usmrtila 25-ročného skialpinistuGaléria fotiek (3)
Lavína v Západných Tatrách usmrtila 25-ročného skialpinistu
Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

PODBANSKÉ – Lavína v Západných Tatrách usmrtila v stredu 25-ročného skialpinistu. Horská záchranná služba (HZS) o tom informovala na svojej internetovej stránke.


Horských záchranárov požiadal o pomoc skialpinista, ktorý lyžoval dole z Holého vrchu do Kamenistej doliny spolu s dvoma kamarátmi. „Skialpinisti lyžovali žľabom, ktorý sa v spodnej časti zužuje a vytvára terénnu pascu. Spustili lavínu, ktorá dvoch z nich zasypala. Všetci mali komplet lavínový výstroj. Dvaja skialpinisti boli úplne kriticky zasypaní, teda celkom pod povrchom lavíny," uviedli.

Lavína v Západných Tatrách
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Doplnili, že po prijatí správy požiadali o súčinnosť posádku leteckých záchranárov z Popradu. "Na heliporte v Starom Smokovci nastúpili do vrtuľníka dvaja horskí záchranári a spoločne leteli do Kamenistej doliny. Nezasypanému skialpinistovi sa pomocou lavínového vyhľadávača podarilo nájsť najskôr jedného kamaráta, ktorý bol približne jeden meter hlboko. Po vykopaní bol krátko dezorientovaný z nedostatku kyslíka, ale hneď sa u neho spontánne obnovili životné funkcie. Ľahšie zranenú mal dolnú končatinu," priblížili horskí záchranári.

Lavína v Západných Tatrách
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Obaja skialpinisti spoločne pokračovali v hľadaní ďalšieho kamaráta. "Ten bol zasypaný v hĺbke 1,5 metra a po vykopaní neboli u neho prítomné životné funkcie, preto začali s jeho oživovaním. Po prílete vrtuľníka lekár Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby spoločne so záchranármi HZS pokračovali v oživovaní. Žiaľ, bezúspešne. Následne skialpinistov transportovali na Podbanské, kde zraneného prevzala posádka rýchlej zdravotnej pomoci na prevoz do nemocnice. Telesné pozostatky 25–ročného skialpinistu odovzdali príslušníkom Policajného zboru a obhliadajúcemu lekárovi," dodali horskí záchranári.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články