Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Zvrat v prípade obžaloby Kováčika a Pána X! Najvyšší súd zrušil uznesenie sudcu Trubana

Galéria fotiek (1)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA Najvyšší súd (NS) SR nezistil dôvod na odmietnutie obžaloby na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a podnikateľa Petra Košča v prípade, kde sú obvinení z korupcie.


archívne video

Senát vyhovel sťažnosti prokurátora, zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a prikázal mu, aby vo veci konal a rozhodol. Informovala o tom hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Prípad Kováčika je na konci: Prokurátor mu navrhuje 13 rokov! Exšpeciálny prokurátor tvrdí, že je nevinný

"ŠTS je názorom Najvyššieho súdu viazaný, a teda musí o obžalobe konať," doplnila. Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici odmietol obžalobu 2. novembra pre závažné procesné chyby a vec vrátil prokurátorovi.

Obhajca Dušana Kováčika Erik Magál spresnil, že ŠTS obžalobu odmietol okrem iného aj preto, lebo Generálna prokuratúra SR nerozhodla o návrhu podľa paragrafu 363 Trestného poriadku.

Magál uviedol, že zatiaľ nemá doručené rozhodnutie NS SR. "Nemám vedomosť o konkrétnych dôvodoch, ktoré boli v tomto doručení uvedené. Po oboznámení sa s týmto rozhodnutím zvážime ďalšie právne kroky," povedal. "Čo sa týka paragrafu 363 a podaného návrhu, už uplynula lehota na rozhodnutie," dodal s tým, že rozhodovanie o tomto návrhu neprichádza do úvahy ani z dôvodu, že konanie je už v súdnom štádiu.

Magál komentoval aj nedávne odmietnutie sťažnosti bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika Ústavným súdom (ÚS) SR proti väzobným rozhodnutiam Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a NS SR z mája tohto roku.

"Rozhodnutie ÚS SR je zaujímavé v tom, že obhajobe dalo za pravdu, že uznesenie o väzbe bolo v prevažnej miere nedostatočne odôvodnené," podotkol Magál. Napadnuté uznesenia však ÚS SR podľa jeho slov nepovažoval za ústavne nekonformné, mal výhrady len k ich odôvodneniam.

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/ada/ZDROJ: TASR/VIDEO: Maarty Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články