Utorok, 4. október 2022. Meniny má František, zajtra Viera.

Odborníci rozhodli: LOCKDOWN by sa mal ešte predĺžiť! V hre je aj TOTO nové prísne opatrenie

Konzílium odborníkov rokovalo aj cez víkendGaléria fotiek (4)
Konzílium odborníkov rokovalo aj cez víkend
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Už prešlo 10 dní odo dňa, kedy bol prijatý lockdown pre všetkých. Konzílium preto cez víkend vyhodnocovalo situáciu. Tá sa však viditeľne nezlepšila, preto by sa mal podľa nich lockdown predĺžiť a prišli aj s novým opatrením. Novinkou by mohol byť OTP režim vo vlakoch a autobusoch.


Epidemická situácia sa na Slovensku 10 dní od zavedenia lockdownu viditeľne nezlepšila. Priemerné denné prírastky sa držia nad úrovňou 10-tisíc pozitívnych testov a počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 osciluje okolo úrovne 3 400.

Situácia sa nezlepšuje

Oproti minulému týždňu sa počet úmrtí zvýšil o 38 %. "Práve zlepšenie situácie s poklesom nových prípadov bolo podmienkou pre postupné uvoľňovanie opatrení pre osoby, ktoré sú plne zaočkované proti ochoreniu COVID-19 alebo toto ochorenie v posledných 180 dňoch prekonali," informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Výrazne sa neznížila ani mobilita. Vláda by mala o navrhovaných opatreniach rokovať v stredu a platné by mohli byť od štvrtka. 


Veľký PREHĽAD opatrení: Platí tvrdý lockdown a núdzový stav! TOTO sú pravidlá, pozor na zákaz vychádzania


Aké sú teda odporúčania odborníkov?

1. Konzílium odborníkov odporúča vláde predĺžiť lockdown o ďalších 7 dní, teda do 16. decembra 2021. 

2. Konzílium zároveň odporúča zvýšiť intenzitu kontrol zákazu vychádzania a home officu. 

3. Odborníci navrhli aj nové opatrenie, ktorým je zavedenie režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách. 

4. Zníženie mobility je podľa konzília odborníkov najúčinnejším krátkodobým nástrojom na spomalenie šírenia ochorenia COVID-19. 

Nemocnice prijímajú v priemere viac pacientov

Nemocnice príjmu denne 375 pacientov s ochorením COVID-19. "Je to o 25 pacientov viac, než bol denný priemer pred týždňom. Výrazne už rastú príjmy pacientov aj do nemocníc v Trenčianskom, Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji," uviedla Eliášová. 

Odborníci rozhodli: LOCKDOWN by
Galéria fotiek (4)

Dobrou správou však je, že rastie záujem o prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V 46. týždni ich bolo podaných viac ako 50-tisíc, 3. dávku dostalo ďalších 95-tisíc ľudí (spolu už 478 945 osôb). Zaočkovanosť dospelej populácie aspoň prvou dávkou vakcíny už dosiahla 58 %. "Práve očkovanie je najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. V novembri bolo totiž do nemocníc prijatých 10 300 pacientov, z toho až 8400 nezaočkovaných," dodala hovorkyňa.

Odborníci rozhodli: LOCKDOWN by
Galéria fotiek (4)

Odborníci rozhodli: LOCKDOWN by
Galéria fotiek (4)

Odborníci rozhodli: LOCKDOWN by sa mal ešte predĺžiť! V hre je aj TOTO nové prísne opatrenie

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články