Štvrtok, 20. január 2022. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Poslanci rokujú v parlamente aj dnes: Čaká ich štvrtková Hodina otázok aj odvolávanie ministra Mikulca

Galéria fotiek (1)
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA - Plénum Národnej rady SR začalo rokovanie piateho dňa 40. schôdze návrhom odškodňovacieho zákona, ktorý predložili nezaradení poslanci Miroslav Suja a Ondrej Ďurica. Okrem toho čaká plénum aj štvrtková Hodina otázok či odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).


Odškodňovacím zákonom chcú poslanci čiastočne eliminovať ekonomické straty, ktoré vznikli malým živnostníkom počas vynúteného zatvorenia či obmedzenia činnosti ich prevádzok v súvislosti s protipandemickými obmedzeniami.  

O 14.00 h má plénum na programe tradične Hodinu otázok. Poslanci položili niekoľko otázok aj generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi. Následne by mali rokovať o návrhoch z dielne envirorezortu, medzi nimi aj o legislatíve, podľa ktorej by v prevádzkach verejného a rýchleho stravovania mali byť zakázané jednorazové plastové výrobky.

Po hlasovaní o 17.00 h by sa mali poslanci a poslankyne venovať programu 42. schôdze, ktorá sa týka vyslovenia nedôvery Mikulcovi. Ide o ďalší z návrhov iniciovaných Smerom-SD na jeho odvolanie. Opozícia Mikulcovi pri pokusoch o jeho odvolanie vyčíta situáciu v rezorte a polícii, podozrenia z poberania úplatkov i to, že sa mal údajne stretávať s členom bratislavskej skupiny takáčovcov Matejom Zemanom v jeho byte, kde mali preberať koordinovanie výpovedí. Dôvodom na jeho odvolanie má byť podľa opozície aj to, že mal prerušiť policajný zásah voči Matejovi Zemanovi a ďalším dvom svedkom.

V pléne chýbajú poslanci 

V rokovacej sále Národnej rady (NR) SR sedelo v ranných hodinách len okolo desať poslancov. Keďže v pléne chýbali viacerí navrhovatelia zákonov, ich body prepadli a presunuli sa na záver schôdze. Podpredseda parlamentu Milan Laurenčík (SaS) preto viackrát prerušil rokovanie, kým prídu ďalší predkladatelia. Plénum nemalo o čom rokovať, keďže viaceré body programu 40. schôdze sú naplánované na neskôr.

Medzi presunutými bodmi je napríklad novela Zákonníka práce z dielne nezaradených poslancov Martina Čepčeka, Jána Podmanického a Filipa Kuffu. Novelou chceli docieliť zákaz nedeľného predaja.

Presunuli sa i viaceré návrhy Tomáša Valáška (nezaradený). Navrhoval napríklad zákonom definovať životné partnerstvo, ktoré má byť prístupné pre všetky páry bez ohľadu na pohlavie osôb, ktoré pár tvoria. Na záver schôdze sa mu presunuli i novely zákona o sociálnom poistení či Zákonníka práce.

Okrem toho sa presunuli i koaličné návrhy Jaromíra Šíbla (OĽANO) a ďalších koaličných poslancov na zmenu legislatívy, týkajúcej sa niektorých opatrení na úseku environmentálnej záťaže či novela zákona o životnom prostredí.

Plénum vrátilo na dopracovanie návrh, ktorého vzorom je "Orbánov zákon"

Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok vrátilo na dopracovanie novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, ktorej vzorom bol tzv. "Orbánov zákon". Dopracovanie navrhla poslankyňa Katarína Hatráková (OĽANO). Právnu normu predložil nezaradený poslanec Miroslav Urban, odídenec z ĽSNS.

Zákon sa okrem iného týka toho, aby na školách, v škôlkach či v zariadeniach sociálnej starostlivosti nemohla byť neplnoletým osobám prezentovaná LGBT ideológia.

Zámerom návrhu je tiež to, aby médiá a iní poskytovatelia audiovizuálneho obsahu nemohli reklamovať ani vysielať obsah dostupný neplnoletým osobám, ktorý by mohol narúšať ich duševný a morálny vývoj. Podľa návrhu to má zahŕňať pornografiu, zmeny pohlavia, homosexualitu či prehnané násilie.

Sociálnych pracovníkov či učiteľov by podľa návrhu zákona nemohli robiť osoby, ktoré boli odsúdené za pedofíliu či iné závažné trestné činy proti morálke. Predkladateľ chce zároveň zabezpečiť, aby štát, rodičia a každý, kto sa podieľa na výchove, povinne chránil "právo detí na vlastnú rodovú identitu podľa ich pohlavia pri narodení".

Vzorom pre návrh zákona bol podľa dôvodovej správy tzv. "Orbánov zákon", ktorý bol prijatý v Maďarsku. Cieľom tejto novely zákona má byť zlepšenie ochrany detí a neplnoletých osôb "pred hrozbou pedofílie a čoraz agresívnejšej LGBTI propagandy".

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články