Sobota, 23. október 2021. Meniny má Alojzia, zajtra Kvetoslava.

Predseda Výboru pre obranu a bezpečnosť Krúpa: Situáciou v ÚIS sa treba zaoberať

Juraj Krúpa po rokovaní brannobezpečnostného výboru
Juraj Krúpa po rokovaní brannobezpečnostného výboru
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
22.09.2021 18:27

BRATISLAVA – Situáciou v Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) je potrebné sa naďalej zaoberať, potrebné je tiež zanalyzovať jeho štatút a pôsobenie. Jeho kompetencie nie sú totiž rovnomerne rozložené medzi jeho zákonné povinnosti. Po stredajšom poslaneckom prieskume na ÚIS to skonštatoval predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO).


"Bude potrebné zanalyzovať štatút a pôsobenie ÚIS, ktorého kompetencie sú nerovnomerne rozložené medzi jeho zákonné povinnosti, medzi ktoré patrí vyšetrovanie a odhaľovanie nezákonnej a protiprávnej činnosti Policajného zboru, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Kriminálneho úradu finančnej správy," podotkol Krúpa. Situáciou v ÚIS sa treba podľa neho ďalej zaoberať, poslanecký prieskum bol len začiatkom.

Šéf brannobezpečnostného výboru poznamenal, že v minulosti ÚIS nedostával a nedisponoval informáciami o trestnej činnosti vysokopostavených predstaviteľov policajného zboru, či už išlo o obvinených policajných prezidentoch, vrcholných predstaviteľov NAKA alebo finančnej správy. "Síce vyšetrovali niektorých popredných nemenovaných predstaviteľov, ale nie vyššie spomínaných, a vyšetrovania neboli buď ukončené obvinením, alebo keď malo dôjsť k obvineniu, boli prípady väčšinou pozastavené inými orgánmi činnými v trestnom konaní," priblížil Krúpa.

Brífing hnutia OĽANO
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Zo záverov poslaneckého prieskumu tiež vyplynulo, že vyšetrovanie vyšetrovateľov NAKA bolo spustené na základe informácií Slovenskej informačnej služby (SIS) a na základe podnetu krajskej prokuratúry. Poslancom boli tiež poskytnuté informácie o tom, koľko príslušníkov ÚIS absolvuje ročne v priemere polygraf. Jedinou osobou, ktorá polygraf na základe nariadenia nadriadeného neabsolvovala, je vyšetrovateľka Diana Santusová. Zaujímavosťou podľa Krúpu je, že druhý termín vyšetrenia na polygrafe neabsolvovala preto, že došlo ku komunikačného skratu medzu ÚIS a Kriminalistickým a expertíznym ústavom PZ.

"Ako sme už viackrát počuli od všetkých relevantných dotknutých inštitúcií a zložiek, každá tvrdí, že uniknuté informácie môžu pochádzať nielen od nich, ale aj z iných zdrojov. Záver je taký, že vinníkov nevieme identifikovať, vinník môže byť každý a nikto to nevie vyšetriť," dodal Krúpa.

Poslanecký prieskum členov brannobezpečnostného výboru bol jedným zo záverov minulotýždňového mimoriadneho zasadnutia výboru k situácii v bezpečnostných zložkách. Záverom výboru boli aj ďalšie výzvy smerujúce ministrovi vnútra, generálnej a špeciálnej prokuratúre či policajnému prezídiu. Koalíciu výbor žiada o schválenie komisie na kontrolu odposluchov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články