Streda, 22. september 2021. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

KORONAVÍRUS ŠÚKL eviduje 7651 podozrení na nežiaduce účinky vakcín: Najviac hlásení je k TEJTO vakcíne

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
23.07.2021 10:02

BRATISLAVA - V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) do stredy (21. 7.) evidoval 7651 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 702 závažných, čo predstavuje 9,3 percenta hlásení. O týždennej štatistike hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín na prevenciu ochorenia COVID-19 informoval ústav na svojom webe.


Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 359 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 61 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia či napríklad aj akútna ischémia mozgu. V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 259 závažných nežiaducich účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu či napríklad infarkt myokardu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 14 bolo závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps a halucinácie. Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali jedno závažné hlásenie, a to pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi.

Do štvrtka (22. 7.) evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený. "Ak aj súvis nebol potvrdený, ale úmrtie bolo štátnemu ústavu nahlásené, hlásenie zasielame spolu s jeho opisom do európskej databázy nežiaducich účinkov (EudraVigilance)," doplnil štátny ústav. Celkovo bolo na Slovensku k strede podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií prvou dávkou zaočkovaných 2 222 514 osôb a druhou dávkou 1 894 472 osôb.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články