Štvrtok25. júl 2024, meniny má Jakub, zajtra Anna, Hana, Aneta

Združenie podalo žalobu voči Ministerstvu vnútra: Diskriminácia pri prideľovaní dotácii

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Svetové združenie bývalých politických väzňov (SZBPV) podalo voči Ministerstvu vnútra (MV) SR antidiskriminačnú žalobu pre porušovanie zásady rovnakého zaobchádzania pri prideľovaní dotácií. V otvorenom liste adresovanom zastupiteľským úradom a inštitúciám Európskej únie vysvetlilo, že diskriminácia sa po minuloročných voľbách ešte prehĺbila. Polovičné zníženie dotácie na 4000 eur na rok 2021 označilo za likvidačné. Rezort vnútra reagoval, že vzhľadom na podanie žaloby sa bude k jej obsahu vyjadrovať po výzve súdu.

„Naše združenie je v nemilosti napriek tomu, že má  približne rovnaký počet členov a má tú istú agendu ako združenia zastupujúce politických väzňov Konfederácia politických väzňov Slovenska (KPVS) a Zväz protikomunistického odboja (PZ ZPKO),“ skonštatovalo SZBPV v otvorenom liste s tým, že ho trestajú najnižšou dotáciou. List je zároveň žiadosťou o pomoc.

"Podanie žaloby Svetovým združením bývalých politických väzňov je právo garantované právnym systémom SR. Jeho uplatnenie Ministerstvo vnútra SR rešpektuje. Žaloba, ktorá má podľa dostupných informácií smerovať proti rezortu vnútra, doteraz doručená nebola.  Vzhľadom na jej podanie bude Ministerstvo vnútra SR v tejto veci komunikovať so súdom," skonštatovala hovorkyňa rezortu Petra Friese.

Matovič ani Remišová ich žiadosť neakceptovali 

V otvorenom liste predseda SZBPV František Bednár poukázal na to, že ako jediné združenie z finančných dôvodov nemôžu vydávať svoj časopis Svedomie. Tvrdia, že bývalý premiér Igor Matovič (OĽANO) ani podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) ich žiadosti o podporu vydávania časopisu neakceptovali. Združenie tiež tvrdí, že ministerstvo vnútra ani Slovenská informačná služba neprejavili záujem ani o ním získané informácie o závažnej ekonomickej trestnej činnosti.

Združenie v liste označilo pri prideľovaní dotácií ako „privilegovanú“ Konfederáciu politických väzňov Slovenska, ktorej zvýšili dotáciu. „KPVS je organizácia s najvyšším počtom členov a najvyšším počtom politických väzňov, zároveň vykonáva najviac činnosti. Hoci KPVS v tomto roku dostala vyššiu dotáciu ako ostatné organizácie, rovnako ako ony nedostala dotáciu na časopis, ktorý musí vykryť z vlastných zdrojov, čo nebude jednoduché,“ reagovalo predsedníctvo. Odmieta tvrdenie, že je „súkromnou eseročkou troch členov predsedníctva“. Rovnako sa dotklo aj niektorých ďalších združení politických väzňov, napríklad Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Viac o téme: DotácieMinisterstvo vnútraŽalobaZdruženie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu