Sobota, 12. jún 2021. Meniny má Zlatko, zajtra Anton.

Slovensko sa bude uchádzať o členstvo vo Výkonnej rade UNESCO, hovorí Korčok

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
10.06.2021 17:37

PARÍŽ - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a zároveň predseda Slovenskej komisie pre UNESCO Ivan Korčok vo štvrtok potvrdil záujem Slovenska kandidovať za člena Výkonnej rady Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) na roky 2023 – 2027. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.


Minister Korčok to potvrdil počas rokovania s námestníkom generálnej riaditeľky UNESCO Sing čchüom v Paríži. "Slovensko by sa tak v prípade zvolenia stalo jednou z 58 krajín, ktoré dohliadajú na chod organizácie a určujú smerovanie jej programov a priorít," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie. Výkonná rada UNESCO je hlavným rozhodovacím orgánom organizácie, ktorá má vo svojom mandáte aktuálne témy, akými sú podpora vedy, výskumu a inovácií, ochrana biodiverzity, globálne vzdelávanie, ľudské práva, sloboda tlače a bezpečnosť novinárov, etika umelej inteligencie či ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva.

Minister Korčok pri svojej prvej návšteve v UNESCO taktiež pripomenul kandidatúru Slovenskej republiky do Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva, do ktorého fungovania sa Slovensko aj v súčasnosti aktívne zapája na odbornej úrovni. Slovensko sa uchádza o členstvo v prestížnom medzivládnom výbore na roky 2022 – 2026.

Rokovanie ministra Korčoka v sídle UNESCO sa uskutočnilo v rámci dvojdennej návštevy Paríža spojenej s otvorením podujatia "Mesiac slovenskej kultúry vo Francúzsku: Bratislava – Paríž – Košice – Marseille". Pri tejto príležitosti Korčok slávnostne otvoril koncert skupiny Janoska Ensemble v kostole Madeleine v centre Paríža a v sídle UNESCO inauguroval výstavu diel slovenských študentov z Akadémie umení v Banskej Bystrici, z Technickej univerzity v Košiciach a z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články