Pondelok, 14. jún 2021. Meniny má Vasil, zajtra Vít.

Františka Matíka podmienečne na slobodu neprepustili

František Matík
František Matík
Zdroj: Foto: TASR
17.05.2021 10:00

BRATISLAVA – Krajský súd (KS) v Trnave v závere minulého týždňa rozhodol, že bývalý konateľ skrachovaných nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest František Matík nebude podmienečne prepustený z väzenia. V pondelok o tom informovala hovorkyňa KS v Trnave Jana Kondákorová.


"Senát KS v Trnave 13. mája na neverejnom zasadnutí rozhodol  o sťažnosti prokurátora proti uzneseniu Okresného súdu Trnava (OS) z 1. marca, ktorým bol odsúdený F. M. podmienečne prepustený na slobodu. Senát  KS v Trnave zrušil napadnuté uznesenie v celom rozsahu. Sám vo veci rozhodol tak, že návrh riaditeľa Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Leopoldov o podmienečné prepustenie odsúdeného z výkonu trestu odňatia slobody, ktorý mu bol uložený rozsudkom Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS) v spojení s uznesením Najvyššieho súdu SR (NS) z 30. mája 2007, zamietol," objasnila hovorkyňa.

OS Trnava 1. marca 2021 prepustil Matíka na slobodu a určil mu skúšobnú dobu v trvaní siedmich rokov s probačným dohľadom vo výmere troch rokov. Súd nariadil odsúdenému kontrolu technickými pomôckami, a to zariadením na kontrolu prítomnosti. Uznesenie súdu vtedy nebolo právoplatné, prokurátor podal proti nemu sťažnosť.

Matík je posledným z trojice odsúdených konateľov skrachovaných nebankoviek. Bývalým ŠS bol odsúdený na 11,5-ročné väzenie v januári 2007. Na trest nastúpil až v roku 2016. Dlhé roky bol na úteku. Podarilo sa ho zadržať koncom januára 2015 s falošnými dokladmi v Srbsku. Po roku ho prepravili letecky na Slovensko.

Spoločne s Matíkom ŠS odsúdil ďalších konateľov Mariána Šebeščáka a Vladimíra Fruniho. Šebeščáka odsúdili ŠS a NS SR na sedem rokov odňatia slobody, keďže spolupracoval, Fruniho a Matíka na 11,5 roka. Fruniho a Šebeščáka predtým v roku 2002 vydali na Slovensko chorvátske úrady.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články