Piatok, 25. jún 2021. Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána.

Aktuálne platy slovenských poslancov: O takýchto SUMÁCH môžu bežní smrteľníci iba snívať!

Poslanci sa nemôžu sťažovať na nedostatok financií.
Poslanci sa nemôžu sťažovať na nedostatok financií.
Zdroj: Topky/Vladi Anjel, Getty Images
09.05.2021 19:58

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady SR zarábajú v roku 2021 mesačne vyše 5000 eur, výška ich platu sa líši podľa miesta trvalého pobytu aj podľa toho, či sú vo vedení parlamentu a výborov NR SR alebo nie. Výška platu zákonodarcov sa každoročne vypočítava nanovo, ide o trojnásobok priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.


Matovič prezradil, ako chce rodinám ustlať na ružiach: Pracujúci rodičia, máte sa na čo tešiť!

VIDEO Liberáli odpovedajú na Matovičov plán daňovo-odvodovej reformy, Mihál ukázal svoju verziu

Základný plat sa oproti minulému roku znížil, paušálne náhrady sa zvýšili. Platové pomery poslancov sú zverejnené na webe NR SR. Plat poslanca v roku 2021 je určený vo výške 3060 eur. K tejto sume patria ešte paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného. Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 2040 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 2380 eur. V roku 2020 bol základný plat poslanca vo výške 3276 eur, teda o 216 viac ako teraz. Paušálne náhrady však boli nižšie ako v tomto roku, išlo o sumy 1966 eur a 2294 eur.

Poslanci NR SR počas
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Funkčné príplatky

K platu sa pripočítavajú aj funkčné príplatky pre poslancov, ktorí sú vo vedení parlamentu alebo výborov. Tie ostali v rovnakej výške. Predseda parlamentu dostáva príplatok 497,91 eura, podpredseda NR SR dostáva 331,94 eura. Šéf parlamentného výboru má príplatok 165,97 eura a podpredseda výboru 82,99 eura. Platy poslancov NR SR rieši zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR. V parlamente pôsobí 150 poslancov, zriadených je 19 výborov NR SR.


Galéria

Poslanci NR SR počas Poslanci sa nemôžu sťažovať Poslanci NR SR počas

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Maarty

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články