Štvrtok, 6. máj 2021. Meniny má Hermína, zajtra Monika.

Vo výberovom konaní uspelo osem uchádzačov na sudcu Najvyššieho správneho súdu SR

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
včera o 15:57

BRATISLAVA - Vo výberovom konaní pred Súdnou radou SR uspelo osem uchádzačov na sudcu Najvyššieho správneho súdu SR. Keďže štyria z nich nie sú sudcami, Súdna rada ich po absolvovaní prípravného vzdelávania predloží na vymenovanie prezidentke SR Zuzane Čaputovej.


Vo výberovom konaní uspeli traja členovia správneho kolégia Najvyššieho súdu (NS) SR - Zdenka Reisenauerová, Marián Trenčan a Viola Takáčová. Tiež sudca správneho kolégia Krajského súdu v Košiciach a v súčasnosti stážista na správnom kolégiu NS SR Pavol Naď. Toho však zvolila Súdna rada aj za kandidáta na šéfa NSS SR.

Rada predloží prezidentke SR Zuzane Čaputovej na vymenovanie profesora z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraja Vačoka, prokurátora netrestného odboru Generálnej prokuratúry SR Mariána Fečíka, advokáta Juraja Vališa a advokátku Kristínu Babiakovú. Predtým musia ešte absolvovať prípravné vzdelávanie.

Jedinou uchádzačkou, ktorá uspela vo verejnom vypočutí, ale v utorok o nej Súdna rada nerozhodovala, je sudkyňa správneho kolégia Krajského súdu v Trnave Anita Filová. "Kontrolná komisia číslo dva zistila skutočnosť, ktorá si vyžaduje vyjasniť jej majetkové priznanie. Ide o vysvetlenie prírastku majetku za prvé dva mesiace tohto roka," zdôraznil predseda Súdnej rady Ján Mazák. Predpokladá, že po vysvetlení by sa mohlo o nej rozhodovať na najbližšom zasadnutí rady.

Výberové konanie na sudcov NSS SR pozostáva z verejného vypočutia pred Súdnou radou, ktorá je v tomto prípade výberovou komisiou, a overenia predpokladov sudcovskej spôsobilosti i majetkových pomerov.

Predseda Súdnej rady Mazák vyhlásil už aj druhé a tretie kolo výberového konania. Verejného vypočutia by sa v rámci druhého kola výberového konania malo zúčastniť 12 uchádzačov. Konať sa má 11. a 12. mája v sídle Súdnej rady. Verejné vypočutie v rámci tretieho kola výberového konania sa má uskutočniť 16. a 17. júna. Potrebné je obsadiť 29 miest sudcov nového NSS SR.

Vznik NSS SR priniesla minuloročná reforma justície. NSS SR má postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva. Okrem iného naň prejdú kompetencie disciplinárneho stíhania sudcov i prokurátorov a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Tiež rozhodovanie o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy. Funkčný má byť od 1. augusta.

Súdna rada predkladá návrh na vymenovanie štyroch sudcov všeobecných súdov

Súdna rada SR predkladá prezidentke SR Zuzane Čaputovej návrh na vymenovanie štyroch sudcov všeobecných súdov. Uzniesla sa na tom počas utorkového zasadnutia. Týka sa to Kataríny Eliášovej s pridelením na Okresný súd Bratislava III, Andreja Kolárika s pridelením na miesto hosťujúceho sudcu pre obvod Krajského súdu v Trnave. Na OS Košice-okolie má byť po vymenovaní pridelená Mária Sukovská a na OS Nitra Boris Gál.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články