Nedeľa, 16. máj 2021. Meniny má Svetozár, zajtra Gizela.

Prokuratúra prešetrí medializované prípady týrania psov na východe Slovenska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.04.2021 15:57

KOŠICE - Krajská prokuratúra (KP) v Košiciach vydala záväzný pokyn príslušným okresným prokurátorom na urýchlené prešetrenie medializovaných informácií o týraní psov a organizovaní psích zápasov v okresoch Michalovce a Trebišov. V prípade ich potvrdenia sa pokyn týka aj stotožnenia páchateľov týchto skutkov prostredníctvom príslušných okresných riaditeľstiev Policajného zboru. Informovala o tom v stredu hovorkyňa KP Košice Jarmila Janová.


"Krajská prokuratúra Košice upozornila na skutočnosť, že u plnoletých páchateľov je možné, v prípade, že došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu a k stotožneniu páchateľa (páchateľov), kvalifikovať toto konanie ako trestný čin organizovania zápasov zvierat a trestného činu týrania zvierat. Vo vzťahu rodičov maloletých k ich deťom, v prípade, ak sa preukáže, že maloletí organizujú psie zápasy, týrajú zvieratá a organizujú stávky, môže ísť o trestný čin ohrozovania mravnej výchovy mládeže," uviedla Janová.

Ak sa preukáže, že skutkov sa dopustili maloletí páchatelia, budú prostredníctvom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny skúmané pomery v rodinách maloletých a v škole, ktorú navštevujú. Prokurátor v zmysle príslušných ustanovení Civilného mimosporového poriadku, Trestného zákona a zákona o rodine aj pri maloletých páchateľoch disponuje oprávnením prijímať príslušné opatrenia a podávať návrhy súdu.

O prípadoch týrania psov a organizovaní psích zápasov informovala Televízia Markíza 16. apríla. "Po prešetrení všetkých okolností medializovaných skutkov orgánmi činnými v trestnom konaní, rozhodne príslušný dozorový prokurátor o ďalšom postupe v zmysle zákonných ustanovení," konštatovala hovorkyňa krajskej prokuratúry.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články