Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

Premiér Matovič k výročiu vraždy: Tri roky od Kuciakovej smrti je čas na pravdu o žurnalistike

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: Topky/Maarty
21.02.2021 16:20

BRATISLAVA - Novinárov kvalít Jána Kuciaka by sme na Slovensku spočítali maximálne na prstoch dvoch rúk. Na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), ktorý si myslí, že tri roky od smrti Jána Kuciaka je čas pozrieť sa pravde o slovenskej žurnalistike do očí.


Okrem pár výnimiek vníma premiér slovenských novinárov kriticky. "Zvyšok je... radšej pomlčím. Často povrchný, často zaujatý, často povýšenecký," píše premiér. Mohlo to byť pritom podľa neho inak, spomína v tejto súvislosti snahu vytvoriť Fond na podporu kvalitnej investigatívnej žurnalistiky dotovaný zo štátnych zdrojov, ktorého cieľom mal byť "nie jeden, ale stovky nových Kuciakov". Doteraz preto nechápe odmietavý postoj novinárskej obce.

"Bohužiaľ, len čo som si túto ideu dovolil vysloviť, spustil sa voči mne neskutočný 'hejt' priamo od vedení veľkých slovenských redakcií... a odvtedy vlastne beží neustále, ako 11 mesačná spŕška nenávisti," vyhlásil premiér. Matovič je presvedčený, že v oblasti slobody tlače sa Slovensko posunulo "míľovými krokmi vpred", novinárska zodpovednosť však podľa neho zaostáva.

"Nestačí mať slobodu písať, ak ľuďom podsuniem len výber lží a poloprávd. Nestačí sa na žurnalistu tváriť, ak verne slúžim majiteľovi oligarchovi ako jeho 'atómový kufrík'," uviedol Matovič. Obáva sa, že ak bude tendencia "bezbrehých manipulácií" pokračovať, ľudia postupne prestanú veriť klasickým médiám.

 

SKRÝVAŤ SA ZA KUCIAKA Odkedy vrah zobral život Jánovi a Martine, akoby mnohým padlo vhod sa za Jána skrývať. A...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Nedeľa 21. februára 2021

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články