Utorok, 13. apríl 2021. Meniny má Aleš, zajtra Justína.

Prezidentka Čaputová s odvolaním rektora STU Fikara počká

Rektor Slovenskej technickej univerzity Miroslav Fikar
Rektor Slovenskej technickej univerzity Miroslav Fikar
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
03.02.2021 19:25

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová počká s odvolaním rektora Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Miroslava Fikara. Dôvodom je správna žaloba podaná Fikarovým právnym zástupcom. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.


Prezidentka list od ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) v stredu obdržala. "Po tom, ako je ministrom školstva podpísané rozhodnutie akademického senátu (AS) o odvolaní rektora, prezidentka v takýchto prípadoch nemá inú možnosť a, žiaľ, bude musieť pristúpiť k odvolaniu rektora," poznamenal v reakcii Strižinec.

Doplnil, že Fikarov právny zástupca informoval prezidentskú kanceláriu o podaní správnej žaloby s návrhom na priznanie odkladného účinku rozhodnutia Akademického senátu STU. Prezidentka preto považuje za potrebné počkať na rozhodnutie súdu o priznaní odkladného účinku. "Ak súd odkladný účinok rozhodnutia prizná, bude to zároveň aj dôvod na odklad rozhodnutia prezidentky o odvolaní rektora STU," uviedol Strižinec.

Rektor STU: Senát žiada jeho odvolanie a Správna rada mu schválila odmeny za vyše 33-tisíc

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s rozhodnutím Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity (AS STU) v súvislosti s návrhom na odvolanie jeho rektora Miroslava Fikara nie je spokojný, no nemá právomoc to zmeniť. Ako dodal, prezidentke zaslal list s výsledkami prieskumu, ktorý v tejto veci realizovalo ministerstvo. "Mne zákon nedáva možnosť odmietnuť, nepodpísať rozhodnutie AS. Zákon mi umožňuje preskúmať jednotlivé okolnosti, ktoré viedli k tomuto rozhodnutiu. My sme oficiálnou cestou kontaktovali STU, aby zodpovedala na množstvo otázok, ktoré sme mali, a tie boli zodpovedané," povedal minister. Ako tvrdí, na základe toho v utorok (2. 2.) podpísal list smerom k prezidentke, ktorý, ako predpokladá, bol v stredu zaslaný. "Ja som o tom prezidentku informoval, že zasielame tento list a teraz je rozhodnutie na prezidentke," povedal.

Minister tvrdí, že nie je spokojný s rozhodnutím AS ani s tým, ako zasadal. "Ja osobne nie som spokojný ani s argumentáciou, ktorá zaznela na senáte," povedal. Ministerstvu školstva návrh na odvolanie rektora STU doručili 2. novembra 2020. Ministerstvo posudzovalo jeho zákonnosť, následne bol návrh posunutý prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Akademický senát STU na svojom zasadnutí 26. októbra 2020 schválil návrh na odvolanie rektora Fikara z funkcie. Pri hlasovaní bolo platných 42 hlasov. Za návrh na odvolanie rektora hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja senátori.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články