°C

Piatok, 5. marec 2021. Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav.

Krajčí o aktuálnej situácii: VIDEO Britská mutácia nám môže zavariť! Vakcinačná stratégia sa mení

Minister zdravotníctva Marek Krajčí o aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku
Minister zdravotníctva Marek Krajčí o aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
15.01.2021 17:40

BRATISLAVA - Situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa na Slovensku mierne zlepšuje, no denne stále ochoreniu COVID-19 podľahne asi 90 ľudí. Pozitivita PCR testov a aj antigénových testov poklesla. Reprodukčné číslo je na úrovni 1. Hospitalizácie nerastú tak prudko a 0,92 percenta populácie Slovenska je zaočkovanej proti novému koronavírusu. Na tlačovej konferencii to v piatok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že aktuálne je na tom najhoršie okres Zlaté Moravce.


Tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího

Situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa na Slovensku mierne zlepšuje, no denne stále ochoreniu COVID-19 podľahne asi 90 ľudí. Pozitivita PCR testov a aj antigénových testov poklesla. Reprodukčné číslo je na úrovni 1.

Hospitalizácie nerastú tak prudko a 0,92 percenta populácie Slovenska je zaočkovanej proti novému koronavírusu. Na tlačovej konferencii to v piatok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že aktuálne je na tom najhoršie okres Zlaté Moravce.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Zo susedných krajín je na tom stále najhoršie Česko. Mierne lepšia situácia ako na Slovensku je v Poľsku, Rakúsku, Maďarsku aj na Ukrajine. V slovenských nemocniciach je hospitalizovaných 3273 pacientov, minulý týždeň to bolo 3142.

Na umelej pľúcnej ventilácii je 279 ľudí, minulý týždeň to bolo 248 osôb. Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 27 percent na 23 percent a rovnako je to aj pri antigénových testoch, ktorých pozitivita klesla z ôsmich percent na päť percent. Z okresov sú na tom najhoršie Zlaté Moravce. Nasledujú Nitra, Piešťany, Košice-okolie a Považská Bystrica.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Prehodnotili vakcinačnú stratégiu

Rezort zdravotníctva zároveň prehodnotil vakcinačnú stratégiu. Od pondelka (18. 1.) sa začnú očkovať seniori v domovoch sociálnych služieb. Pomôcť pri tom majú mobilné očkovacie jednotky. Po nich majú očkovať seniorov nad 75 rokov a chronicky chorých ľudí nad 65 rokov.

Osoby z kritickej infraštruktúry sa presunú na zoznamy náhradníkov. Na očkovanie sa dostanú vtedy, ak zostanú nevyužité vakcíny alebo ak sa niekto na očkovanie nedostaví. Krajčí očakáva, že situáciu na Slovensku by "skokovo" zlepšilo celoplošné testovanie. Zároveň uviedol, že spoločnosť Pfizer dodá menej vakcín proti novému koronavírusu do celej Európskej únie.


Galéria

Minister zdravotníctva Marek Krajčí Minister zdravotníctva Marek Krajčí Minister zdravotníctva Marek Krajčí Minister zdravotníctva Marek Krajčí Marek Krajčí

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: TASR
VIDEO: Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články