Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Bardejov sa pripravuje na pilotné testovanie: Mesto má problém so zabezpečením pracovníkov

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.10.2020 11:09

BARDEJOV – Zabezpečiť 42 administratívnych pracovníkov v 14 odberových miestach v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19 vníma mesto Bardejov ako problém. Ním môže byť aj likvidácia použitého odberného materiálu. Ako však uviedol hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, vyvinú maximálne úsilie, aby splnili všetko, čo sa od nich očakáva.


V utorok sa v Bardejove konalo zasadnutie bezpečnostnej rady okresu, na ktorom sa okrem predstaviteľov štátnej správy a samosprávy zúčastnili aj zástupcovia Ministerstva obrany SR, Hasičského a záchranného zboru a polície. S testovaním sa v meste i v okrese začne v piatok (23. 10.) a potrvá do nedele (25. 10.).

"Armáda zabezpečí testy, ochranné pomôcky a zdravotníkov, samospráva má zabezpečiť priestory, administratívnych pracovníkov, predpoklad je troch na jedno odberné miesto. Ďalej pripojenie na internet a zabezpečenie miestností na identifikáciu občanov, samotný odber a vyhodnotenie, ako aj na prezliekanie sa pracovníkov, ktorí budú vykonávať testovanie, distribúciu zdravotníckeho materiálu na odberné miesta, jeho stráženie počas troch dní, následne jeho likvidáciu a dezinfekciu," uviedol Hij.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Podľa jeho slov padol na rokovaní návrh, aby sa testovanie uskutočnilo v exteriéri. "V interiéri by sa nachádzali iba pracovníci vykonávajúci samotné úkony. Samospráva intenzívne pracuje na zabezpečení všetkých jej úloh, zdá sa však, že aj po včerajšom rokovaní je ešte mnoho otázok nezodpovedaných a veľa detailov nedoriešených. Ako najväčší problém vidíme zabezpečenie administratívnych pracovníkov. Samospráva totiž nemôže nikoho zo svojich zamestnancov nútiť, aby sa prihlásili a je to naozaj na dobrovoľnosti. Ak uvážime, že v samotnom Bardejove a jeho mestských častiach bude vytvorených dovedna 14 odberných miest, tak potrebujeme 42 administratívnych pracovníkov. V atmosfére obáv z ochorenia COVID-19 je problematické túto kvótu naplniť," vysvetlil Hij.

Problémom môže byť podľa neho aj likvidácia použitého odberného materiálu. "Bude zrejme klasifikovaný ako nebezpečný a nakladať s ním môže iba špeciálne oprávnená organizácia, navyše aj uloženie a likvidácia takéhoto odpadu nie je možná na každej skládke. My síce máme organizáciu, ktorá zabezpečuje odvoz a likvidáciu odpadu, ale komunálneho, nie nebezpečného," doplnil Hij s tým, že v stredu popoludní bude opäť zasadať mestský krízový štáb a následne budú vedieť, čo je potrebné ešte zabezpečiť.

Ako dodal, finančnú otázku súvisiacu s plošným testovaním budú riešiť až po jeho realizácii.

Testovanie v Zborove

Zabezpečenie ochranných pomôcok vo vlastnej réžii v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19 obec Zborov v Bardejovskom okrese nemilo prekvapilo. Rovnako nevedia, kto bude zabezpečovať dezinfekciu odberných miest. Ako povedal starosta Ján Šurkala, v utorok (20. 10.) ich navštívili príslušníci Ozbrojených síl SR.

"Čo sa týka ochranných pomôcok, dali nám stanovisko, ktoré nás dosť nemilo prekvapilo, že každá zo zúčastnených zložiek, ktorá bude na testovaní súčinná - armáda, zdravotníci a samospráva, má pre svojich ľudí zabezpečiť ochranné pomôcky sama. Tak nám bolo povedané, a preto sme aj reagovali, že hneď som išiel do Bardejova nakúpiť nejaké veci, kým to nekúpia iní kolegovia, starostovia. Čiže trochu toto ma vyslovene že zaskočilo a vytočilo, že štát, ktorý by mal mať tieto veci na sklade nachystané prioritne pre zdravotníkov, respektíve pre takéto akcie, tak buď to nemá alebo nejakou zhodou okolností to akosi nefunguje," povedal Šurkala.

V obci žije 3500 obyvateľov, z ktorých by malo byť testovaných takmer 3000. Ako ďalej povedal Šurkala, príslušníci OS SR ich informovali, že testovanie by sa malo uskutočniť vo vnútri a každé odberné miesto by malo mať tri vetrateľné miestnosti.

Bardejov sa pripravuje na
Zdroj: Getty Images

"My sme ale po diskusii a debate s regionálnym hygienikom dospeli k záveru, že ak to je iba čo i len trochu možné, že to počasie umožní, tak všetko robiť vonku. Čiže aj priestor na čakanie, aj na čakanie po samotnom odbere, stanovište, aby bolo vonku, lebo tým pádom sa zredukuje dosť výrazne riziko prenosu," vysvetlil Šurkala.

Na otázku, kto zabezpečí dezinfekciu priestorov, odpovedal, že má informácie len z médií. "Zachytil som, že ministerstvo obrany povedalo, že vojaci by to mali robiť. Keď budú, budú, keď nebudú, máme pripravené riešenie. Dezinfikujeme verejné priestranstvá už od začiatku koronakrízy, takže nejak by sme to robili aj teraz v takej réžii, ktorá bola," dodal starosta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články