°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

Premiér by podľa Pellegriniho nemal viniť ľudí za nárast prípadov: Šeliga by tiež volil inú rétoriku

Juraj Šeliga a Peter Pellegrini
Juraj Šeliga a Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
26.09.2020 19:00

BRATISLAVA - Expremiér Peter Pellegrini (nezaradený) a podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) sa stretli v diskusnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko. Podľa Pellegriniho by premiér nemal viniť ľudí za nárast prípadov. Šeliga pripustil, že v takejto situácii by nepoužil rovnakú rétoriku ako Matovič. Politici diskutovali aj o rámcovom pláne obnovy či voľbe generálneho prokurátora.


Pellegrini si myslí, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) by nemal kritizovať občanov za nezvládnutie pandémie nového koronavírusu a viniť ich za nárast prípadov. Podľa neho to nevytvára dobrú atmosféru. Juraj Šeliga hovorí, že ak je jazyk premiéra niekedy tvrdší, ešte to neznamená, že za tým nie je starosť o Slovensko. „Najväčším nešťastím tejto situácie je, že sa stratil súzvuk medzi občanmi SR a vládou. Práve naopak, takýmito útokmi na občanov sa vytvára neistota, odpor časti verejnosti a ľudia už potom nechcú veriť tomu, čo im je prikazované,“ skonštatoval Pellegrini vyjadrenia predsedu vlády na sociálnych sieťach a tlačových konferenciách. Šeliga na margo toho poznamenal, že "za rétoriku iných nemôže niesť zodpovednosť". On by však v takejto situácii nepoužil rovnaké slová ako Matovič.

Opatrenia sa majú sprísniť

Najbližší pondelok by mal krízový štáb podľa Šeligu prijať sériu opatrení, aby vlna pozitívnych prípadov nenarastala "radikálnym spôsobom". Deklaroval však, že nikto nechce zavrieť hranice tak, ako boli zavreté počas prvej vlny. Pondelňajšie opatrenia by mali reflektovať čo najnormálnejší život ľudí a zároveň by mali chrániť ich zdravie.

Pandemická komisia navrhuje prísnejšie opatrenia proti koronavírusu

„Nemôžeme si dovoliť zatvoriť fabriky ako v prvej vlne. Na druhej strane sú tu však kultúrne a športové podujatia, ktoré musíme obmedziť na počtoch, pretože tam takisto prebieha nejaký typ nákazy,“ tvrdí podpredseda parlamentu.

Premiér by podľa Pellegriniho
Zdroj: Topky/Maarty

Výzva k zodpovednosti

Pellegrini poukázal na to, že nefunguje aplikácia eKaranténa, ktorá sa v druhej vlne pandémie mohla využiť. Kritizoval aj stav, v akom sú regionálne úrady verejného zdravotníctva. „Nedošlo k posilneniu kapacít a už nebudú schopní nájsť ľudí,“ podotkol Pellegrini. Doplnil, že ak aj kontakty nájdu, otázne je či to bude za 24 hodín alebo za tri dni. „Tu sme mohli byť lepší a nárast by bol menší.“ 

Šeliga aj Pellegrini sa zhodli na tom, že v súčasnosti by mali zahodiť "stranícke tričká" a spojiť sa k vyzývaniu ľudí na zodpovednosť. Odchádzajúci podpredseda parlamentu Pellegrini požiadal ľudí, aby nosili rúška a mysleli pri tom na svojich rodičov a starých rodičov, ktorých by mohli nakaziť. „Nech sa ľudia boja nie o seba, ale o svojich blízkych,“ povedal.

Premiér by podľa Pellegriniho
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Rámcový plán obnovy

Šeliga uistil, že rámcový plán, ako použiť prostriedky Európskej únie v rámci Fondu obnovy existuje a k definitívnej verzii dokumentu bude diskusia. Jeho oponent Pellegrini mieni, že spôsob prípravy národného plánu obnovy potvrdzuje aroganciu vlády ignorujúcej potrebu diskusie o prijímaných rozhodnutiach s dotknutými stranami.

Šeliga odmietol obvinenia, že by vláda pri príprave plánu chcela niečo zatajiť, respektíve tvrdenia, že má problém zostaviť reformný plán. „Rámcový plán s určenými prioritami je tu a v určitom momente sa o ňom začne diskusia,“ povedal Šeliga, ktorý sa stotožňuje s prístupom, že v diskusii sa má cizelovať rámcový program.

Pellegrini upozornil, že vízie, ktoré budú mať dosah na celú spoločnosť, sa nemôžu vytvárať bez diskusie s ňou. „Tu sme však svedkami toho, že vláda, ktorá si je vedomá ústavnou väčšinou poslušne hlasujúcich poslancov, nadobudla dojem, že nemusí diskutovať s dotknutými stranami. Príprava reformného plánu je toho potvrdením,“ povedal expremiér.

O voľbe generálneho prokurátora

Obaja diskutujúci sa vyjadrili aj k téme voľby generálneho prokurátora. Šeliga opätovne vyzval oprávnených kandidátov, aby vytvorili čo najširší možný výber. Predchádzajúce dni podľa neho potvrdili, že sa podmienky voľby, rozširujúce okruh možných kandidátov aj mimo prokurátorského stavu, "nešili" na Daniela Lipšica. „Podstatné budú verejné vypočutia kandidátov,“ zdôraznil Šeliga, podľa ktorého až potom padne koaličná dohoda na spoločnom kandidátovi, pričom rozhodujúcim kritériom má byť odbornosť a morálnosť.

Pellegrini upozornil, že vyvracať účelové nastavenie podmienok výberu pre Daniela Lipšica ešte nie je na mieste. „Ešte si počkajme, či nebude mať záujem o pozíciu špeciálneho prokurátora, to jednoznačne nevyvrátil,“ upozornil líder novovzniknutej strany Hlas - sociálna demokracia.

Šeliga vyhlásil, že v koalícii nie je dohoda na mene nového špeciálneho prokurátora.


Galéria

Podpredseda NR SR Juraj Juraj Šeliga a Peter

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články