Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Poslanci vyslovili súhlas s rámcovou dohodou medzi Európskou úniou a Austráliou

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: NR SR
24.09.2020 11:40

BRATISLAVA - Národná rada (NR) SR vyslovila súhlas s Rámcovou dohodou medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane, a Austráliou na strane druhej. Poslanci o tom rozhodli vo štvrtkovom hlasovaní.


Rámcová dohoda posilňuje podľa predkladacej správy partnerstvo medzi Austráliou a EÚ, prehlbuje spoluprácu v širokej škále oblastí spoločného záujmu a podporuje spoločné hľadanie riešení výziev na regionálnej aj globálnej úrovni. "Za kľúčové oblasti spolupráce je možné považovať zahraničnopolitické a bezpečnostné otázky vrátane boja proti terorizmu a boja proti nedovolenému obchodovaniu so zbraňami, ako aj spolupráce za účelom zabezpečenia medzinárodnej bezpečnosti, osobitne v rámci kybernetického priestoru, humanitárna pomoc a globálny rozvoj," píše sa v správe.

Dohoda predstavuje takzvanú zmiešanú úniovú zmluvu, čiže medzinárodnú zmluvu, ktorá pokrýva oblasť spoločných právomocí EÚ a jej členských štátov. Z hľadiska slovenského zmluvného práva je dohoda medzinárodnou zmluvou prezidentskej povahy. Národná rada SR rozhodla, že dohoda je medzinárodnou zmluvou, ktorá má prednosť pred zákonmi.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články