°C

Pondelok, 26. október 2020. Meniny má Demeter, zajtra Sabína.

Prokurátor ÚŠP podal na súd návrh na väzobné stíhanie Ľudovíta Makóa

Ľudovít Makó
Ľudovít Makó
Zdroj: SITA/Diana Černáková
18.09.2020 16:27

BRATISLAVA - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy (FS) Ľudovíta Makóa. Potvrdila to hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Ľudovíta Makóa zadržala polícia vo štvrtok ráno (17. 9.) a následne ho obvinila z obmedzovania osobnej slobody a vydierania.


"Prokurátor ÚŠP podal dnes návrh na ŠTS na Ľudovíta Makóa obvineného zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu obmedzovania osobnej slobody a obzvlášť závažného zločinu vydierania, z dôvodu obavy pred kolúznym konaním a obavy z pokračovania trestnej činnosti," uviedla hovorkyňa ÚŠP. O prípadnom väzobnom stíhaní by mal rozhodovať sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, počas víkendu.

K trestnej činnosti malo podľa štvrtkového vyjadrenia hovorcu Prezídia Policajného zboru SR Michala Slivku dôjsť v rokoch 2011 až 2017. Dve osoby sú trestne stíhané za podporovanie zločineckej skupiny takáčovcov a činnosti v jej prospech. "V tejto súvislosti sú štyria z obvinených vrátane zadržaného Ľudovíta Makóa stíhaní za obmedzovanie osobnej slobody a Ľ. M. aj za vydieranie. V tejto časti vyšetrovania ide o trestnú činnosť z roku 2011," povedal Slivka.

Vyšetrovateľ objasňuje aj ďalšiu činnosť Ľudovíta Makóa. Polícia preto žiada o kontaktovanie prípadných poškodených a podanie svedectva. Dve osoby sa nachádzajú aktuálne vo väzbe a jedna, podľa neoficiálnych informácií, v zahraničí.

O návrhu na väzobné stíhanie sa bude rozhodovať v sobotu

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, bude o návrhu na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta M. rozhodovať v sobotu (19. 9.). Ako  informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, rozhodovať začne od 15.00 h. Návrh na väzobné stíhanie podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na ŠTS v piatok.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články