°C

Utorok, 27. október 2020. Meniny má Sabína, zajtra Dobromila.

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny: Makó má na krku dve obvinenia! Mal spolupracovať s takáčovcami

Ľudovít Makó má na krku dve obvinenia
Ľudovít Makó má na krku dve obvinenia
Zdroj: Facebook/Polícia SR, Topky/Ján Zemiar
17.09.2020 11:59

BRATISLAVA - Bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa v skorých ranných hodinách zadržala NAKA. Obvinili ho z násilnej trestnej činnosti. Makó má na krku dve obvinenia


Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. "Národná kriminálna agentúra momentálne zasahuje na Záhorí a aj v obci Jelenec. Policajti zadržali bývalého funkcionára Finančnej správy. Je obvinený z násilnej trestnej činnosti. Práve prebiehajú procesné úkony," uviedla. 

Aktualizované 13:01 Akcia "Boží mlyn", Makó mal spolupracovať s takáčovcami

Národná kriminálna agentúra vyšetruje závažnú násilnú trestnú činnosť. "S cieľom jej objasnenia vykonala akciu „Boží mlyn“. Počas nej sme zadržali jedného z obvinených, JUDr. Ľ. M. Ďalší obvinení sú momentálne vo väzbe pre inú trestnú činnosť a jedna obvinená osoba je v zahraničí," informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka. 

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Facebook/Polícia SR

K trestnej činnosti malo dôjsť v rokoch 2011 až 2017. Polícia zároveň potvrdila informáciu o prepojení na takáčovcov. "Dve osoby trestne stíhame za podporovanie zločineckej skupiny takzvaných Takáčovcov a činnosť v jej prospech. V tejto súvislosti sú štyria z obvinených, vrátane zadržaného Ľ. M. stíhaní za obmedzovanie osobnej slobody a Ľ. M. aj za vydieranie," uviedla polícia s tým, že v tejto časti vyšetrovania ide o trestnú činnosť z roku 2011.

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Facebook/Polícia SR

"Vyšetrovateľ v súvislosti so spoluprácou obvineného Ľ. M. so spomínanou zločineckou skupinou objasňuje aj ďalšiu jeho činnosť. Žiadame preto prípadných poškodených jeho konaním o kontaktovanie a podanie svedectva," dodala polícia. Naďalej prebiehajú zaisťovacie úkony.

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Facebook/Polícia SR

Aktualizované 10:32 V súvislosti s dnešným zásahom je podľa informácií Topky.sk začaté trestné stíhanie pre vydieranie, podporovanie zločineckej skupiny a obmedzovanie osobnej slobody. Vyšetrovanie sa spája aj so zločineckou skupinou Takáčovcov.

Aktualizované 10:24 Polícia zasahovala aj v Makóovej SBS Lama SK. 

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Aktualizované 9:55 NAKA vykonáva v súvislosti s touto akciou prehliadku aj u Františka Böhma. Policajtom sa ho nepodarilo nájsť, keďže nebol v mieste svojho bydliska. Podľa našich informácií sa už dlhší čas zdržiava v Chorvátsku. Hovorí sa o tom, že o plánovanej akcii NAKA vedel vopred.

Aktualizované 9:47 Polícia stále zasahuje v dome jeho družky, kde sa Makó zdržiava. Podľa slov jeho susedov u seba doma takmer vôbec nie je. 

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Aktualizované 9:38 Makóa odviedli v putách krátko po ôsmej. Momentálne ho elitní policajti eskortujú do Bratislavy.

Aktualizované 9:37 V dedine sa o ničom inom nehovorí. "Áno, zasahujú tu. Ráno ma to zobudilo, lietal tu aj vrtuľník, bol tu riadny hluk. Nič bližšie neviem," povedal nám jeden z jeho susedov.

Aktualizované 9:35 Polícia v týchto chvíľach ukončila prehliadku priestorov Makóovej SBS. Všetkých zamestnancov pustili. Elitní policajti zasahujú už len v dome jeho družky. 

Aktualizované 9:16 Polícia stále zasahuje na viacerých miestach v Jelenci. Na mieste je niekoľko hliadok. Stále zasahujú v jeho SBS-ke aj v dome jeho družky. 

MIMORIADNE Akcia Božie mlyny:
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Aktualizované 8:13 Podľa informácií Markízy zasahujú policajti na dvoch miestach, v dome aj v Makóovej SBS-ke.

Makó v putách

Ako prvá informovala o zásahu TV Joj. Podľa televízie prišli do obce Jelenec o piatej ráno desiatky policajtov a kukláčov. Na dedinou lietal policajný vrtuľník. Polícia vtrhla na viaceré miesta, Makóa nenašli u neho doma, ale v o pár ulíc ďalej v dome jeho družky. Makóa odniesla NAKA v putách krátko po ôsmej. Jeho právny zástupca uviedol, že je zatiaľ predčasné sa vyjadrovať.

Ľudovít Makó sa stal šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy v roku 2015, keď bol na čele Finančnej správy František Imrecze, ktorý z postu šéfa odišiel po kauze s colnými podvodmi ešte v septembri 2018. Makó chcel vo funkcii ostať aj po nástupe nového ministra financií, no nestalo sa tak. „S pánom ministrom som mal k téme nedôvery voči mojej osobe vážny rozhovor a všetko sme si vysvetlili,“ vyhlasoval ešte v máji Makó, ktorý nevidel žiadny dôvod na odstúpenie.

Na svojom poste skončil začiatkom júna tohto roka potom, čo nedokázal dlhodobo vysvetliť majetky a prepojenia na viaceré firmy. Aby mohol skončiť, koalícia musela zmeniť zákon. Dôvody jeho odvolania však nekonkretizovala. Makó má blízko k skupine Bödörovcov, s ktorými sa dobre pozná. Norbert Bödör je momentálne stíhaný väzobne. Makó mal v Nitre SBS firmu. V Jelenci vlastní areál, ktorý prenajíma SBS Lama SK, na vysokej pozícii v nej pracovala jeho družka. Nadácia Zastavme korupciu tiež upozornila, že firmy napojené na Makóa zarábajú aj na stavbe tunela Višňové.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj, Ivan Mego

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články