Pondelok4. december 2023, meniny má Barbora, Barbara, zajtra Oto

Horúco okolo Ľudovíta Makóa! Pre svedectvo proti mocným zriaďujú špeciálny vyšetrovací tím

Ľudovít Makó Zobraziť galériu (2)
Ľudovít Makó (Zdroj: TASR - Ján Krošlák)

BRATISLAVA - Okolo bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy sa po dohode o spolupráci s políciou dejú skutočne veľké veci. Potom, ako Ľudovít Makó prisľúbil informácie o trestnej činnosti mocných a požiadal o status utajeného svedka, zariaďujú podľa informácií Topky.sk špeciálny vyšetrovací tím.

Vo štvrtok minulý týždeň sme priniesli informáciu o tom, že Ľudovít Makó začal po zadržaní spolupracovať s políciou. Prehovoriť mal o trestnej činnosti vysokopostaveného prokurátora aj o policajných funkcionároch. Neskôr sa na svetlo sveta dostalo anonymizované rozhodnutie o väzobnom stíhaní Makóa, ktorého súčasťou bola závažná informácia.


Makó chce vypovedať o prokurátorovi: DETAILY z uznesenia! Kryl mafiánov, vyhrážal sa plačúcej žene


Makó ponúkol spoluprácu

„Obvinený ponúkol dozorujúcemu prokurátorovi spoluprácu v iných závažných trestných činoch, o ktorých má obvinený vedmosť, a zároveň vie poskytnúť rôzne dôkazy a informácie súvisiace s inou trestnou činnosťou. Samozrejme, aj v daňovej a inej oblasti. Vzhľadom na to, že ide o závažné informácie, požiadal o štatút utajeného svedka, a v tomto prípade je pripravený s prokurátorom spolupracovať ihneď za podmienok, ktoré mu určí. Keby ostal na slobode, bude k dispozícii 24 hodín pre všetky úkony, ktoré bude žiadať dozorujúci prokurátor,“ píše sa v uznesení o vzatí do väzby Makóa, ktoré naše informácie o spolupráci potvrdzovalo.

Horúco okolo Ľudovíta Makóa!
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: TASR - Ján Krošlák)

Špeciálny vyšetrovací tím

Ďaleko závažnejšou informáciou, ktorá sa uznesením dostala na svetlo sveta, je informácia o tom, že Ľudovít Makó požiadal kvôli informáciám o trestnej činnosti mocných o štatút utajeného svedka. V tejto súvislosti podľa našich informácií už polícia s prokuratúrou zriaďujú špecializovaný vyšetrovací tím. Zo zdrojov blízkych polícii sa nám podarilo zistiť, že na čelo vyšetrovacieho tímu, ktorý bude na základe Makóovho svedectva rozkrývať trestnú činnosť vplyvných ľudí sa postaví elitný vyšetrovateľ NAKA Erik Galo. Ten si má do svojho tímu doplniť ďalších elitných policajtov, ktorým dôveruje. Dozor nad vyšetrovaním závažných káuz má mať prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý bude priamo podliehať riaditeľovi odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Marošovi Žilinkovi.

Obvinenia nemusia byť posledné

Ľudovít Makó je obvinený z obmedzovania osobnej slobody a vydierania s trestnou sadzbou až 20 rokov za mrežami. Za svedectvá proti mocným podľa našich informácií žiada oveľa nižší trest. Skutky, pre ktoré šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy stíhajú, spáchal podľa obvinenia s obávaným mafiánskym gangom tákáčovcov. Túto kauzu však vyšetruje druhý tím na čele s elitným vyšetrovateľom Jánom Čurillom. Ten spolu so svojimi ľuďmi rozbil zločinecké gangy piťovcov aj takáčovcov.

Práve práca Čurillovho tímu na takáčovcoch dostala do pút bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Dozor nad vyšetrovaním takáčovského gangu, ktorý spolupracoval s Ľudovítom Makóom, robí prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek. V tejto veci čaká tím Jána Čurillu ešte veľa práce. Členovia gangu takáčovcov sa totiž podľa informácií Topiek nerozrozprávali "len" o vydieraní a obmedzovaní osobnej slobody Ľudovítom Makóom, ale aj o tom, ako Makó v čase šéfovania Kriminálnemu úradu finančnej správy spolupracoval s takáčovcami v miliónovom biznise s kvízomatmi a hernými automatmi. Aktuálne obvinenia teda nemusia byť ani zďaleka posledné. 

O reakciu sme požiadali Národnú kriminálnu agentúru a aj Úrad špeciálnej prokuratúry. Po získaní odpovedí budeme článok aktualizovať. 

Viac o téme: VyšetrovanieNAKAĽudovít Makó
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu