Pondelok, 27. september 2021. Meniny má Cyprián, zajtra Václav.

Pre KORONAVÍRUS zasadala pandemická komisia: Sprísnenie opatrení! Zákaz alkoholu, aj vodných fajok

Zasadnutie Pandemickej komisie vlády SR
Zasadnutie Pandemickej komisie vlády SR
Zdroj: Vlado Anjel
04.09.2020 17:00

BRATISLAVA - Lokality, v ktorých je zvýšené riziko nákazy novým koronavírusom, teda červené a oranžové okresy v rámci Slovenska, by mali prijať prísnejšie protiepidemiologické opatrenia. Dotknúť by sa mali napríklad obmedzení v interiéri. Po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).


Krajčí priblížil, že obmedzenia sa budú týkať zákazu konania hromadných podujatí v interiéri od 23.00 do 6.00 h, s výnimkou svadieb do 150 osôb. Ďalej pandemická komisia odporúča zákaz konania hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a interiéri nad 250 osôb.

KORONAVÍRUS Nový rekord! Pribudlo až 137 nových prípadov: Počet hospitalizovaných klesol

Odporučí tiež samospráve, aby vydala zákaz konzumácie alkoholu po 22.00 h a zákaz používania vodných fajok. Na tzv. červenom semafore sú lokality Bratislava I a okres Michalovce. Na oranžovom sa nachádzajú Bratislava II, III, IV, V a okresy Pezinok, Senec, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín.

Koronavírus
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Koronavírus
Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

"Identifikovali sme, že Bratislava I je obvod, kde má táto mestská časť na zodpovednosti vysoké množstvo nakazených v celom bratislavskom regióne, a zároveň aj najvyšší počet ľudí, ktorí s touto infekciou žijú v tejto bratislavskej mestskej časti," povedal šéf rezortu zdravotníctva s tým, že návštevu tejto lokality neodporúča.

Tiež uviedol, že situácia sa zhoršila v okrese Michalovce práve po cirkevnom sviatku. Má ísť o 31 starších ľudí. "V prípade kategórie nad 65 rokov viac ako 80 percent ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom SARS-CoV-2, končí v nemocniciach," doplnil.

Krajčí rovnako vyzval ľudí, aby sa aspoň počas prvých dvoch týždňov školského roka vyvarovali návštevy svojich starých rodičov. "Veľmi pekne prosím, aby sme ochránili tých najzraniteľnejších medzi nami, pretože od toho závisí úspech toho, ako si s touto pandémiou poradíme aj na Slovensku," dodal.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že by rád vyriešil opatrenia na regionálnej úrovni s cieľom, aby boli "trefnejšie, efektívnejšie a rýchlejšie". Regióny, ktorých sa opatrenia týkajú, môžu podľa Mikasa konať už počas piatka či soboty (5. 9.).

Zasadnutie Pandemickej komisie vlády
Zdroj: Vlado Anjel

V hre je aj zatvorenie hraníc s Ukrajinou

Zvažuje sa aj zatvorenie hraníc s Ukrajinou vzhľadom na epidemiologickú situáciu v tejto krajine, ako aj na východnom Slovensku. Po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR o tom v piatok informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO).

"Čo sa týka Ukrajiny, v hre je aj úplné uzatvorenie hraníc s touto krajinou, pretože aj situácia na východnom Slovensku je najmä v okrese Michalovce vážna," povedal. Zoznam červených krajín sa nateraz, podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva, meniť nebude.

"Ale čo sa týka regiónov, tak vidieť, že veľmi rizikové je v Rakúsku hlavné mesto Viedeň a rovnako veľmi rizikové v Česku je hlavné mesto Praha," uviedol Krajčí s tým, že v Česku sa situácia zhoršuje. Rovnako predpokladá zhoršenie situácie na talianskej Sardínii. Naopak, situácia sa zlepšila v Poľsku.

Najrizikovejšou oblasťou je práve pohraničie Poľska a Slovenska. Situáciu prehodnocujú epidemiológovia aj v prípade Švédska a Bulharska. "Je pravdepodobné, že pokiaľ sa situácia za posledný týždeň nezhorší, budeme prehodnocovať Bulharsko a Švédsko a dostanú sa, aj vzhľadom na epidemiologickú situáciu v našej krajine, do tzv. zelených krajín," skonštatoval.  

Zasadnutie Pandemickej komisie vlády
Zdroj: Vlado Anjel

Zasadnutie Pandemickej komisie vlády
Zdroj: Vlado Anjel

 


Galéria

Zasadnutie Pandemickej komisie vlády Koronavírus Koronavírus Zasadnutie Pandemickej komisie vlády Zasadnutie Pandemickej komisie vlády Zasadnutie Pandemickej komisie vlády Zasadnutie Pandemickej komisie vlády

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: TASR
VIDEO: Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články