Pondelok4. marec 2024, meniny má Kazimír, zajtra Fridrich

VRAŽDA KUCIAKA Hrozí odklad rozsudku? Prokurátor navrhol nový dôkaz!

Pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Zobraziť galériu (5)
Pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. (Zdroj: Vlado Anjel)

BRATISLAVA/PEZINOK - Už vo štvrtok sa očakávalo, že sa Slovensko dozvie, ako rozhodol súd v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Teraz však prokurátor navrhol nový dôkaz a je možné, že rozsudok sa nedozvieme ani teraz.

Už 5. augusta sa čakalo, že trojica obžalovaných si vypočuje rozsudok v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Predsedníčka senátu Ružena Sabová však večer predtým pojednávanie presunula na 3. septembra. Všetci očakávali, že sa Slovensko dozvie, ako senát rozhodol. No môže sa stať, že to tak nebude ani tentokrát.

Ďalší list od Andruskóa: FOTO Kočner a Zsuzsová sa mi vyhrážali zabitím! Všetci chceli peniaze

Portál DenníkN prišiel s informáciou, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhol nový dôkaz. Ten sa má týkať telefónu Aleny Zsuzsovej. Súd tak teraz musí rozhodnúť, či sa prípad vráti do dokazovania. Informáciu denníku potvrdila aj predsedníčka senátu. „Potvrdzujem, že na Špecializovaný trestný súd bol dnes podaný návrh zo strany prokurátora na doplnenie dokazovania v rozsahu 65 strán. Nariadený termín hlavného pojednávania na deň 3. septembra ostáva v platnosti,“ odkázala. 

Nepriame dôkazy

V ostatných pojednávacích dňoch sa v Pezinku prednášali záverečné reči prokurátora, splnomocnencov, obhajoby a samotných obžalovaných. Obžaloba a splnomocnenci sa vo svojich záverečných rečiach sústredili na vytvorenie siete nepriamych, avšak navzájom súvisiacich dôkazov. Za kľúčové dôkazy obhajoby považuje prokurátor svedectvá najmä Zoltána Andruskóa, Miroslava Marčeka a Petra Tótha. Práve týchto svedkov a vykonávateľa vraždy sa snažili obhajcovia a obžalovaní v závere pojednávania spochybniť ako nedôveryhodných.

Pojednávanie v kauze vraždy
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR)

Pojednávanie v kauze vraždy
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR)

Pojednávanie v kauze vraždy
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: TASR)

Ďalším výrazným dôkazom by mal byť podľa prokurátora a splnomocnencov aj komunikácia cez aplikáciu Threema. V nej si mali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová písať v šifrách, ktoré majú naznačovať objednávku vraždy Kuciaka. Oni to odmietajú a obhajca Mariana Kočnera Marek Para tvrdí, že ako šifru si môžeme zobrať akékoľvek slovo. Dôkazom sú okrem rôznych vecných stôp aj fotky zo sledovania novinárov. Tie mali podľa prokurátora putovať od sledovacieho komanda Petra Tótha k Marianovi Kočnerovi, u ktorého našli i USB kľúč s fotkami aj Jána Kuciaka.

Mali to byť tie isté fotky, ktoré Alena Zsuzsová ukázala Zoltánovi Andruskóovi a ten zase Miroslavovi Marček a Tomášovi Szábo Obhajoba to rovnako odmieta a tvrdí, že Miroslav Marček nevidel fotky zo sledovania novinárov. Ďalším argumentom obžaloby je motív. Podľa prokurátora si mal Marian Kočner objednať vraždu Kuciaka ako pomstu za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. V záverečnej reči upozorňoval aj na Kuciakov článok o kauze Donovaly, po ktorého publikovaní Mariana Kočnera obvinili.

Pojednávanie v prípade vraždy
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Obhajoba to opätovne spochybňuje s tým, že o Marianovi Kočnerovi píšu novinári od 90. rokov a Kuciak nebol v tomto výnimočný. Splnomocnenec Kuciakovcov Daniel Lipšic v súvislosti s motívom spomenul aj prípad objednávky vrážd jeho samotného a prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho. Spoločný motív na tieto štyri vraždy mohol mať podľa neho na Slovensku iba Marian Kočner. Pojednávanie s Marianom Kočnerom a spol. sa začalo v januári tohto roka.

Senát zložený z predsedníčky sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ odpojednával 22 dní. Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Tomáš Szábo, Alena Zsuzsová a Marian Kočner. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Viac o téme: VraždaObžalovaníPojednávaniaSúd Ján KuciakMartina KušnírováMarian Kočner
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu