Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

SMK má nového predsedu aj podpredsedov: Maďarské strany majú začať rokovania

Jeden z troch nových podpredsedov strany SMK József Berényi
Jeden z troch nových podpredsedov strany SMK József Berényi (Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj)

BRATISLAVA - Mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK) si zvolila nové vedenie, predsedom sa stal Krisztián Forró. Okrem toho si na sobotňajšom sneme (18. 7.) zvolila aj troch podpredsedov. Sú nimi József Berényi, Iván Farkas a Zoltán Cziprusz. V najbližších týždňoch by sa mali začať rokovania maďarských strán o spoločnej budúcnosti. Uviedol to tlačový tajomník SMK Róbert Králik.

Králik doplnil, že predsedom republikovej rady SMK sa stal Péter Köpöncei. Okrem toho si strana vybrala aj ďalších nových členov predsedníctva, tých volili na základe regionálneho princípu. Dodal, že nové vedenie bolo zvolené približne na rok a pol, teda do konca roka 2022. Králik vysvetlil, že sa tak rozhodli aj preto, aby po komunálnych voľbách vedeli, na základe ich výsledkov, zhodnotiť fungovanie vedenia.

"Teraz je na pláne zjednotenie maďarských strán, rôznych iných aj civilných inštitúcií, ktoré sa zaoberajú politikou. Ide najmä o päť existujúcich strán. Najpodstatnejšie sú tie, ktoré najviac oslovujú maďarského voliča," uviedol s tým, že rokovať chcú najmä s hnutím Spolupatričnosť, na ktorého kandidátke v parlamentných voľbách boli aj predstavitelia SMK. Ďalšou stranou, s ktorou chcú rokovať, je aj Most-Híd.

Forma spolupráce maďarských strán je podľa Králika otázna, či už pôjde o vytvorenie jednej spoločnej strany alebo len o spojenectvo strán. Dodal, že vedieť to budú až po rokovaniach. Verí, že sa začnú do dvoch týždňov. "Od septembra intenzívnejšie a do konca roka by sme chceli vedieť aj výsledky," doplnil Králik.

Viac o téme: SnemRokovaniaPredsedaSMKKrisztián Forró
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu