°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Doplatky za lieky by sa pre niektoré skupiny mali zrušiť: Krajčí chce ešte raz oddlžiť nemocnice

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí
Zdroj: TASR/Pavol Zachar
15.07.2020 16:05

BRATISLAVA - Doplatky za lieky by sa mali pre deti do šesť rokov, dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých zrušiť. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí po stredajšom rokovaní vlády SR. Odhaduje, že takéto opatrenie bude mať finančný dosah vo výške približne 60 miliónov eur.


"Určite ste si všimli, že sme zabránili zvyšovaniu doplatkov za lieky od 1. júla, kde naozaj hrozilo, že práve tie lieky, ktoré by mali doplatky vyššie ako 50 eur, tak by farmafirmy zrazu stratili možnosť kompenzovať tieto doplatky. Dnes končí revízia úhrad liekov, čo v minulosti spôsobilo veľké vášne, pretože pacientom v minulosti neúnosne stúpali doplatky," komentoval Krajčí s tým, že sa im podarilo revíziu nastaviť tak, že s ňou boli podľa jeho slov spokojné aj pacientske organizácie. Tvrdí tiež, že aj farmafirmy po konzultácii s rezortom zdravotníctva boli ochotné znížiť doplatky pre niektorých pacientov, ktorým by doplatky neúnosne stúpli.

Krajčí vysvetlil, že chcú, aby pacientom nestúpali neúmerne doplatky za lieky. Vybrané skupiny by mali mať lieky bez doplatku. "V tomto prípade sa vráti celá suma, nebude tam len ochranný limit 30 eur. V súlade s programovým vyhlásením vlády budeme diskutovať, akým spôsobom nastaviť tento systém spravodlivejšie," doplnil.

Krajčí tiež dodal, že riešili otázku, či toto opatrenie má ísť zo Sociálnej poisťovne alebo z verejného zdravotného poistenia. "My sme boli uistení, že to je jedno, tieto peniaze tam Ministerstvo financií SR dodá. To máme zakotvené aj v programovom vyhlásení vlády. Momentálne to vychádza tak, že to poisťovniam dáme a bude to transparentne nadefinované v programovom rozpočte na budúci rok," uzavrel.

Krajčí chce ešte raz oddĺžiť nemocnice

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pripustil, že chce ešte raz oddĺžiť nemocnice. Starý spôsob oddlžovania nemocníc bol podľa jeho slov nastavený veľmi zavádzajúco. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády. Jednotlivé inštitúcie, ktoré boli oddlžované, museli podľa šéfa Ministerstva zdravotníctva SR dokázať, že hospodária z roka na rok lepšie, no do tohto hospodárenia sa započítavalo oddĺženie.

Podľa jeho slov však nemocnice v skutočnosti hospodárili horšie, čoho dôkazom sú aj minuloročné výsledky, keď nemocnice vygenerovali rekordnú stratu vo výške viac ako 177 miliónov eur. Krajčí poukázal na to, že v súčasnosti na MZ SR funguje sekcia efektívneho hospodárenia, ktorá bude monitorovať jednotlivé nemocnice, sledovať ich hospodárenie a bude sa zameriavať na riadenie týchto nemocníc ako na sieť.

Doplatky za lieky by

"Momentálne naša vízia je, že chceme nastaviť v jednotlivých nemocniciach hospodárenie, ktoré bude udržateľné. Hneď ako sa nám to podarí a nemocnice budú oddlžené, chceme zaviesť niečo ako dlhovú brzdu, teda veľmi prísny mechanizmus na manažmenty jednotlivých nemocníc, aby sa to nemohlo v ďalšom období zdevalvovať a znova zadĺžiť," povedal s dôvetkom, že manažment nemocníc musí s ministerstvom spolupracovať.

Po oddlžení bude môcť podľa Krajčího následne prichádzať aj podpora z eurofondov. Následne rezort zdravotníctva predloží legislatívu, ktorá znemožní opätovné zadĺženie.


Galéria

Minister zdravotníctva SR Marek

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články