Nedeľa, 13. jún 2021. Meniny má Anton, zajtra Vasil.

Sľuby sa sľubujú... Chátrajúci skvost Slovenska chce opraviť aj Matovič: ZÁBERY, ktoré trhajú srdce!

Kaštieľ v Rusovciach chátra už 20 rokov.
Kaštieľ v Rusovciach chátra už 20 rokov.
Zdroj: MLR Urbex
14.07.2020 00:01

BRATISLAVA - Národná kultúrna pamiatka v Rusovciach chátra už mnoho rokov. V roku 2018 hovorili o jej rekonštrukcii, no stále sa nič nedeje. Rusovský kaštieľ je pritom veľkolepý, no súčasný pohľad naň je viac ako smutný.


Na Národnú kultúrnu pamiatku v Rusovciach je vskutku žalostný pohľad. Veľkolepý kaštieľ, ktorý sa rozprestiera na rozľahlom pozemku od roku 1951 využívaľ SĽUK, kedy v ňom boli urobené aj čiastočné opravy. No nádherné stropy, ktoré boli zreštaurované, sú momentálne v havarijnom stave.

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Zdroj: MLR Urbex

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Zdroj: MLR Urbex

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Zdroj: MLR Urbex

Malo to byť miesto, ktorým sa budeme pýšiť pred významnými zahraničnými návštevami. Rozsiahly anglický park, ktorý je momentálne posiaty výkalmi od "strážnych psov", mal slúžiť Bratislavčanom. Nič z toho sa však neudialo. 

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Zdroj: MLR Urbex

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Zdroj: MLR Urbex

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Zdroj: MLR Urbex

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Zdroj: MLR Urbex

S častom rastie aj cena

Verejné obstarávanie na zhotoviteľa rekonštrukcie národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa v Rusovciach sa neustále predlžuje, rastú tým aj náklady, ktoré budú na opravu pamiatky potrebné. "V štádiu diskusie je preto aj myšlienka, že by sa časť stavby zakonzervovala," priznal vedúci Úradu vlády SR Július Jakab. Tender, ktorý ÚV vyhlásil v polovici decembra 2019, predlžujú pripomienky účastníkov konania.

VIDEO Mala to byť pýcha Slovenska: Z veľkých plánov je len ruina, FOTO pohľad na zaplakanie

"Postupom času sa zhoršuje čím ďalej tým viac technický stav objektu, problém robí najmä zatekanie cez strechu, ale i bočné steny," opísal situáciu Jakab. "Preto s odborníkmi teraz diskutujeme o možnosti stavbu, respektíve jej časť, zakonzervovať. Na nič iné však nebudú peniaze," priznal.

Matovič by ho sprístupnil verejnosti

Uviedol, že vláda by rada na projekt získala aj eurofondy. Na rozdiel od predchádzajúceho zámeru, ktorý by z budovy kaštieľa urobil vládny objekt slúžiaci na reprezentatívne účely, by Matovičov kabinet preferoval vzor českého zámku Lednice, teda používať ho na reprezentatívne účely, no zároveň umožniť aj sprístupnenie budovy pre verejnosť.

Náklady na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa v Rusovciach a jeho areálu sa odhadujú vo výške 79.987.377 eur. Vyplýva to z návrhu na zabezpečenie financovania rekonštrukcie NKP Rusovce vrátane priľahlého areálu, ktorý v polovici decembra 2019 schválila vláda. Náklady na rekonštrukciu samotného kaštieľa odhadli v polovici decembra minulého roka na 59.471.569 eur.

Rekonštrukciu by mal zrealizovať štát zo zdrojov štátneho rozpočtu, termín bol stanovený do konca roka 2024. Na začiatku novembra 2019 sa v areáli parku začali realizovať arboristické práce ako súčasť celkovej rekonštrukcie NKP. Kaštieľ v Rusovciach s parkom je národnou kultúrnou pamiatkou evidovanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Je v správe Úradu vlády SR. Zámer pokračovať v jeho obnove schválil kabinet v auguste 2012.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
VIDEO: Maarty, Youtube/Venetian SVK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články