°C

Sobota, 15. august 2020. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Slováci, pozor! FOTO Meteorológovia varujú pred búrkami, v celej krajine sa očakávajú aj intenzívne lejaky

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
02.07.2020 13:13

BRATISLAVA – Na Slovensko sa opäť ženú búrky. Meteorológovia vydali výstrahu pre celú krajinu a varujú, že s búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť až 85 km/h!


Výstraha pred búrkami

Prvostupňová výstraha pred búrkami je vydaná pre celé územie Slovenska. Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) očakávajú, že od 11:00 do 20:00 je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 - 85 km/h,“ upozornili meteorológovia s tým, že intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Pri spomínaných búrkach je podľa hydrometeorologického ústavu možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

SHMÚ pred blížiacim sa nepriaznivým počasím varoval už včera. „Od búrok sme si oddýchli len nakrátko,“ napísal na svojej sociálnej sieti a uviedol, že k nám smerujú prvé prehánky a búrky a s búrkami treba rátať aj v piatok.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

Aký bol jún 2020 z pohľadu meteorológov?

Počas minulého mesiaca bol nad našim územím väčšinou vlhký vzduch a zároveň sa nad našou oblasťou po väčšinu času nachádzal relatívne nižší tlak. Preto sme podľa hydrometeorologického ústavu často pozorovali zrážky – zväčša vo forme prehánok a búrok, ktoré boli lokálne aj veľmi intenzívne.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

„Jún 2020 sa skončil ako celok na väčšine územia teplotne nadnormálny - s kladnou odchýlkou voči normálu 1981-2010 na úrovni +1,1 až +1,8°C. Avšak na juhozápade skončil prakticky všade v medziach normálu s odchýlkou 0,0 až +1,0°C,“ spresnil SHMÚ.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

Hlavným dôvodom toho, že jún sa skončil ako celok na väčšine územia teplotne nadnormálny, bolo to, že noci boli kvôli vysokej vlhkosti po väčšinu mesiaca na daný dátum teplé.

„Priemerná teplota mesiaca pritom v nížinách dosiahla zväčša 19 až 20°C a v kotlinách a dolinách s nadmorskou výškou 600 až 800 m zväčša okolo 16°C. Absolútne najvyššia teplota bola nameraná dňa 13.6. vo Vysokej nad Uhom. Vtedy tu bolo 33,5°C. Naopak, absolútne najnižšia teplota v rámci staníc s nadmorskou výškou do 1000 metrov bola nameraná dňa 3.6. na stanici Stratená - Dobšinská ľadová jaskyňa. Tu bolo 0,0°C,“ skonštatovali meteorológovia.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

Tropických dní bolo v júni pomerne málo. „Napríklad v Hurbanove iba 2 a vôbec prvý deň s teplotou nad 30°C v tomto roku bol na tejto stanici nameraný až 27.6., čo je na dané pomery veľmi neskoro,“ doplnil SHMÚ.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

Pokiaľ ide o zrážky, väčšinou spadlo 80 až 150 mm čo znamená, že na väčšine územia sa skončil mesiac ako celok zrážkovo nadnormálny, prípadne normálny.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

„Najviac zrážok z našich staníc namerala stanica Muránska Huta - Predná hora. Mesačný úhrn tu dosiahol až 347,6 mm! Rozhodujúcou mierou k tomu prispela prietrž mračien zo dňa 28.6. keď tu za hodinu a pol spadlo 125 mm a za hodinu 104 mm. Naproti tomu v Hurbanove spadlo za celý mesiac iba 46 mm a pomerne nízky úhrn mal aj Uhrovec - len 57,4 mm,“ priblížili odborníci na počasie.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ

Jún bol chudobný na slnečné lúče a na niektorých staniciach to bol piaty najmenej slnečný jún za posledných 60 rokov.

SHMÚ
Zdroj: FB/SHMÚ


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články