°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

Šokujúce rozhodnutie súdu! Muži, ktorí sú obžalovaní z vraždy, sa dostali na slobodu

Prepustení na slobodou
Prepustení na slobodou
Zdroj: archív
02.06.2020 08:00

SPIŠSKÁ NOVÁ VES - Sedemnásť rokov pátrali policajti po vrahoch bossa spišskonovoveského podsvetia Emila Novotného prezývaného Miťo. V januári 2019 v súvislosti s jeho verejnou popravou obvinili a poslali do väzby dvoch mužov - Vladimíra Mulíka a Slavomíra Svitanu. Súd začal pojednávať a vypočul množstvo svedkov. Už sa zdalo, že obaja muži sa spoza mreží tak skoro nedostanú. Teraz je ale všetko inak a muži obžalovaní z vraždy sa zrazu ocitli na slobode. Sudca Okresného súdu Košice I. Andrej Mitterpák, ktorý o ich prepustení rozhodol, ukázal prstom na koronavírus.


Šok pre pozostalých, šok pre Spišskonovovešťanov, šok pre obyvateľov, ktorí žijú v blízkosti dvoch mužov obžalovaných z vraždy Emila Novotného prezývaného Miťo. Obaja muži, ktorých vinia z mafiánskej popravy z roku 2001, sa totiž zo dňa na deň ocitli na slobode. Rozhodol o tom Okresný súd Košice I. Dôvod, pre ktorý tak rozhodol, mnohých zaskočil.

ROZHOVOR Mafiánsky boss Mikuláš Černák: Koronavírus v base, o Matovičovi aj o premiérovej hnačke

„Okresný súd Košice I vykonal viacero hlavných pojednávaní, na ktorých bolo vypočutých množstvo svedkov, vrátane utajeného svedka, a posledné pojednávanie bolo odročené pre neprítomnosť svedkov, ktorí sa väčšinou ospravedlňovali z dôvodu mimoriadnych opatrení v súvislosti so šírením choroby COVID-19. Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu je vysoká pravdepodobnosť odročovania konaní z rovnakého dôvodu. Súd preto skúmal možnosti rozhodnutia o prepustení obžalovaných z väzby na slobodu za súčasného nahradenia väzobného dôvodu a na hlavnom pojednávaní 8. 4. 2020 v Košiciach rozhodol tak, že väzbu obžalovaných Vladimíra M. a Slavomíra S. prepúšťa oboch obžalovaných ihneď z väzby na slobodu,“ priblížila vo svojom stanovisku dôvod prepustenia obžalovaných hovorkyňa košického súdu Anna Pančurová. Prokurátor sa vzdal práva podať proti uzneseniu sťažnosť, rozhodnutie bolo právoplatné okamžite. A tak koronavírus "dostal" obžalovaných z vraždy na slobodu.

Sledovaní elektronickým náramkom

Rozhodnutiu súdu predchádzal písomný sľub Vladimíra Mulíka a Slavomíra Svitanu a akceptovali aj súdom nariadený dohľad probačným a mediačným úradníkom. Tým sa však obmedzenia oboch obžalovaných z vraždy nekončia. Súdca Andrej Mitterpák svoje rozhodnutie o prepustení na slobodu obhajuje aj tým, že obom obžalovaným zakázal "vzďaľovať sa z miesta obydlia okrem prípadov vymedzených a odsúhlasených probačným a mediačným úradníkom, okrem účasti na úkonoch vykonávaných súdom a v naliehavých prípadoch a na nevyhnutne potrebný čas a len po predchádzajúcom súhlase probačného a mediačného úradníka,“ napísali vo svojom stanovisku zo súdu. Mulíkovi a Svitanovi sudca nariadil nepretržitú kontrolu technickými prostriedkami s použitím zariadenia na určenie ich polohy. Krajský prokurátor s prepustením obžalovaných na slobodu problém nemal.

Muži obžalovaní z vraždy
Zdroj: archív

„Vzhľadom na to, že u obvinených existuje len dôvod väzby pre obavu z úteku a vzhľadom na stav dokazovania a súčasne vzhľadom na ťažkosti so zabezpečovaním svedkov z dôvodu koronavírusu s postupom súdu súhlasil. V danej veci je potrebné zdôrazniť, že ide o skutok spáchaný pred 19 rokmi a obvinení boli vo väzbe od januára 2019,“ vysvetlila nám hovorkyňa košickej prokuratúry Jarmila Janová dôvody, pre ktoré prokurátor súhlasil s tým, že obžalovaní z vraždy nebudú stíhaní väzobne.

Popravu si poistili ranou istoty

Prípad, ktorý rezonuje košickým súdom a ktorý stále traumatizuje pozostalých po zavraždenom Emilovi Novotnom prezývaného Miťo, sa stal v auguste 2001. Bola noc, keď pristavil tento muž označovaný za bossa spišskonovoveského podsvetia svoj Mercedes pod oknami panelového domu na Jilemnického ulici v Spišskej Novej Vsi. Práve kráčal k domu, kde býval, keď sa sídliskom ozvala streľba. Celkovo päť rán otriaslo oknami ľudí, ktorí si ešte aj dnes spomínajú na krvavú scénu. Jedna z piatich striel ráže 7,65 vystrelených na Novotného bola ranou istoty. Miťa zasiahla priamo do hlavy. Dvaja strelci ušli smerom do záhradkárskej oblasti.

Muži obžalovaní z vraždy
Zdroj: archív

Zatýkanie po sedemnástich rokoch

Celých sedemnásť rokov sa o možných vrahoch a motíve popravy len šepkalo. Jediná istota, ktorú mali všetci ľudia znalí vtedajších pomerov v Spišskej Novej Vsi, bola tá, že vražda Miťa súvisela s vybavovaním účtov miestneho podsvetia podsvetím. Emil Novotný bol totiž považovaný za miestneho mafiánskeho bossa.

Muži obžalovaní z vraždy
Zdroj: archív

Zlom v prípad nastal 22. januára 2019, keď si policajné komando ceste medzi Domaňovcami a Klčovom vyčíhalo miestneho podnikateľa Vladimíra Mulíka a o pár hodín neskôr ho obvinili z vraždy Novotného. Neskôr v tejto súvislosti obvinili aj ďalšieho muža - Slavomíra Svitanu.

Peniaze aj láska

Podľa obvinenia to bol práve Vladimír Mulík, ktorý bol hlavným organizátorom vraždy Miťa Novotného. Motívom na verejnú popravu malo byť prevzatie mocenského postavenia v spišskonovoveskom podsvetí.

Muži obžalovaní z vraždy
Zdroj: archív

Za vraždou však malo byť aj zabránenie spusteniu diskotéky Kotolňa a tiež láska. Konkrétne malo ísťo o ženu, s ktorou sa Novotný v tom čase schádzal a Vladimír Mulík mal vraj o ňu záujem. Vo väzbe krátko po zadržaní Mulíka skončil aj Slavomír Svitana, ktorý mal pri vražde asistovať. Za spoluprácu pri akcii mal sľúbené peniaze aj nehnuteľnosť vo forme bytu.


Galéria

Prepustení na slobodou Muži obžalovaní z vraždy Muži obžalovaní z vraždy Muži obžalovaní z vraždy Muži obžalovaní z vraždy

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Ivan Mego

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články