°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

FOTO Máme byť na koho hrdí: Pľúcny ventilátor mladých slovenských vedcov sa už vyrába sériovo

Na snímke sériová výroba prenosného alternatívneho pľúcneho ventilátora Q -vent, ktorý vyvinuli a skonštruovali mladí slovenskí vedci
Na snímke sériová výroba prenosného alternatívneho pľúcneho ventilátora Q -vent, ktorý vyvinuli a skonštruovali mladí slovenskí vedci
Zdroj: TASR/Dano Veselský
27.04.2020 08:59

BRATISLAVA - Alternatívny objemovo regulovaný prenosný pľúcny ventilátor Q-vent, ktorý skonštruovali mladí slovenskí vedci, sa už vyrába sériovo. Pľúcny ventilátor, zabezpečujúci tzv. bridging ventiláciu v podmienkach, v ktorých nie je možné využiť profesionálne zariadenie, vytvorili doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Samuel Furka a Daniel Furka, primár oddelenia ambulantnej chemoterapie Národného onkologického ústavu Patrik Palacka a študent Lekárskej fakulty UK Dalibor Gallik.


Ventilátor ponúkli bezprostredne po začatí sériovej výroby Taliansku a ďalším krajinám v rámci humanitárnej pomoci prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Q-vent je schopný zabezpečiť dýchanie relaxovaného a intubovaného pacienta počas 24 hodín a v prenosnom móde šesť hodín. Umožňuje regulovať dychový objem, pomerov vdychov a výdychov a počet dychov za minútu.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Senzor upozorňuje na prebúdzanie pacienta a spontánne dýchanie. Systém nastaviteľných 3D-tlačených ventilov zabezpečuje oddelenie nadychovanej a vydychovanej zmesi a udržanie tlaku v pľúcach po výdychu. Ventily sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, vyvinutého na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK, ktorý zabraňuje vytváraniu biofilmov.

Na snímke prenosný alternatívny
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Filter obsahuje UV sterilizátor a špeciálnu filtračnú keramickú vložku, ktorú vyrobil 3D tlačou tím Mariána Janeka z oddelenia anorganických materiálov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Vložka sa ohrieva na vysokú teplotu a spolu s UV sterilizáciou ničí patogény prechádzajúce filtrom spolu s vydychovaným vzduchom. Vývoj zariadenia vedecký tím financoval z vlastných zdrojov, sériovo sa ventilátor začal vyrábať vďaka podpore dekanátu Prírodovedeckej fakulty UK a firiem Koval Systems a Embasys.

Získať peniaze je náročnejšie ako celý proces výroby

Autori projektu upozorňujú, že pre pokračovanie výroby je potrebná finančná podpora, o ktorú mladí vedci požiadali viaceré inštitúcie. „Je zarážajúce, že získanie čo len minimálnej finančnej podpory projektu reprezentujúceho Slovensko v medzinárodnom kontexte je omnoho náročnejšie ako celý proces vývoja, testovania a začatia sériovej výroby prístroja,“ hovorí Samuel Furka.

Autori projektu veria, že slovenské vládne inštitúcie podporia sériovú výrobu vyvinutého ventilátora tak, aby v najbližšej dobe bolo možné testovať Q-vent v reálnych klinických podmienkach. Taktiež veria, že s podporou slovenských regulátorov sa podarí zabezpečiť mimoriadne rýchlu certifikáciu prístroja.


Galéria

Na snímke sériová výroba Na snímke prenosný alternatívny

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články