°C

Streda, 1. apríl 2020. Meniny má Hugo, zajtra Zita.

KORONAVÍRUS VIDEO Matovič požiada na pondelkovej vláde o odvolanie predsedu SŠHR Kičuru

Igor Matovič
Igor Matovič
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Jakub Kotian
22.03.2020 19:59

BRATISLAVA - Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura nemá dôveru vlády, premiér Igor Matovič (OĽaNO) na pondelkovom (23. 3.) rokovaní vlády požiada ministra hospodárstva, aby podal návrh na jeho odvolanie. Matovič to povedal na nedeľnej tlačovej konferencii po kontrole na SŠHR. Kičura podľa neho konal nehospodárne, ohrozujúc verejný záujem aj zdravie obyvateľov.


Brífing Igora Matoviča a Mareka Krajčího

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

"Po tejto kontrole pán predseda správy SŠHR nepožíva našu dôveru, zajtra (pondelok 23. 3., pozn.) na zasadnutí vlády požiadam ministra hospodárstva, aby dal návrh na odvolanie predsedu Kajetána Kičuru z funkcie. Považujeme jeho konanie za nehospodárne, nie v súlade s verejným záujmom, priamo ohrozujúce verejný záujem a priamo ohrozujúce zdravie obyvateľov," povedal Matovič s tým, že takýto človek nemá čo vo vedení inštitúcie robiť. Zistenia chce posunúť orgánom činným v trestnom konaní. Myslí si, že by jeho konanie malo mať trestnoprávne dôsledky.

Premiér priblížil, že dočasne poverený vedením SŠHR by mohol byť niekto z úradu. Pripustil, že ak má minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) k dispozícii schopného človeka, ktorému dôveruje, môže ho do funkcie dosadiť.

Matovič poukázal na to, že Kičura uzavrel napríklad dve zmluvy dokopy za 35 miliónov eur s firmou, ktorá mala dovtedy obrat 74.000 eur. Skonštatoval, že sa pýtali na spôsob, akým vybrali firmy, ktoré oslovili, keďže predtým napríklad táto firma v podobnej oblasti nepôsobila. Nazdáva sa, že im správa úmyselne zatajila dve zápisnice. Po ich preštudovaní konštatuje, že komisia uchádzača o objednávku neodporučila ako vhodného, napriek tomu Kičura zmluvy podpísal.

Kajetán Kičura
Zdroj: Topky/Maarty

Zdôraznil tiež, že SŠHR zabezpečila nákup testov, na ktoré ministerstvo zdravotníctva nedalo objednávku a ktoré nepotrebuje. Matovič predpokladá, že v horizonte týždňa alebo desiatich dní dokážu zabezpečiť nemocnice ochrannými pomôckami. V pondelok sa chce na Úrade verejného zdravotníctva SR stretnúť so špecialistami. Riešiť majú ponuku z Českej republiky, ktorá nabehla na iný spôsob testovania.

Systémy testovania na koronavírus treba prepojiť, tvrdí Krajčí

Systémy testovania na prítomnosť nového koronavírusu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a súkromníkov, ktorí tiež oznámili, že nejaké testy majú k dispozícii, treba prepojiť. Na nedeľnom brífingu to povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Premiér Igor Matovič (OĽaNO) dodal, že v pondelok (23. 3.) sa majú uskutočniť na ÚVZ rokovania o ďalších testoch.

"Dobrá správa je, že sa nám dnes podarilo získať ďalších 10.000 reagencií, ktorých bol nedostatok. V tejto situácii vieme zabezpečiť dostatočne testovanie na ďalších desať dní," oznámil Krajčí. Dostupných testov je teda momentálne 13.000. Matovič doplnil, že chcú prepojiť dáta z testovania s dátami o pohybe ľudí od mobilných operátorov. S Krajčím sa zhodli na tom, že aj vďaka tomu by lepšie zistili, ako sa epidémia vyvíja. Matovič skonštatoval, že čím viac dát a testovaní bude dostupných, tým skôr sa zistia potenciálne ohniská nákazy.

KORONAVÍRUS VIDEO Matovič požiada
Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr.

Nový protokol vyšetrovania, o ktorom majú rokovať na ÚVZ SR a vytvorila ho česká virologička Soňa Peková, je podľa Matoviča veľmi efektívny a presný, má pomôcť sprostredkovať vyšetrenia na nový koronavírus čo najbližšie k miestu bydliska a tiež ho za dostupnú cenu sprístupniť pre samoplatcov. Matovič doplnil, že zadal všetkým ministrom úlohu, aby kontaktovali rezort vnútra a poskytli mu informácie o všetkých svojich účelových zariadeniach a ich kapacitách. Aj takto chcú podľa jeho slov riešiť podmienky v karanténe vo vládnych zariadeniach.

Kičura trvá na tom, že postupoval zákonne

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura trvá na tom, že pri nákupoch zdravotníckych pomôcok sa konalo v zmysle zákona. Priznal, že pri nákupe rýchlotestov došlo k chybe, tá sa však podľa jeho slov dá napraviť. Iné zlyhanie nevidí. Povedal to v reakcii na premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý žiada jeho odvolanie. "Od deviatej do jednej hodiny sme veľmi detailne vysvetlili a doložili každý jeden doklad, každý jeden papier ku všetkým zmluvám, ktoré boli uzavreté," povedal Kičura s tým, že s kontrolou pokračovali aj popoludní.

Kajetán Kičura
Zdroj: Topky/Maarty

Kičura reagoval aj na kritiku v súvislosti s Matovičovými slovami, že SŠHR pod jeho vedením objednala nepotrebné a predražené testy. Tvrdí, že postupovali podľa objednávky ministerstva zdravotníctva na 200.000 kusov rýchlotestov a 200.000 kusov testov na výtery. Podotkol, že ponuku dostali len na rýchlotesty, a preto ich objednali. "Dnes sa zistila chyba pri počítaní," poznamenal. Pokračoval, že objednali 200.000 balíkov a nie kusov, ako si pôvodne mysleli. Aj s tým podľa jeho slov súvisí vyššia suma objednávky. Zdôraznil, že spoločnosť okamžite kontaktujú a objednávka sa upraví.

Podotkol, že sa nenašlo iné porušenie v ostatných zmluvách. Tvrdí, že boli pritom skontrolované všetky postupy. Trvá na tom, že konali v súlade so zákonom. Zároveň odmieta tvrdenia, že sklady SŠHR sú prázdne. Poukázal na to, že vďaka ich zásobám mohla napríklad zasadať aj vláda, ktorá používala rúška z ich rezerv. Myslí si, že bývalá vláda sa k situácii postavila razantne a múdro.


Galéria

Igor Matovič Kajetán Kičura Kajetán Kičura

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články