°C

Streda, 1. apríl 2020. Meniny má Hugo, zajtra Zita.

KORONAVÍRUS Dôchodcovia v zahraničí dostanú dôchodky, aj keď nestihli predložiť doklad o žití

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
19.03.2020 12:20

BRATISLAVA - Dôchodcom, ktorí žijú v zahraničí a ktorí pre pandémiu koronavírusu nestihli v zákonom stanovenej lehote predložiť doklad o žití, Sociálna poisťovňa bude v tomto problémovom období vyplácať dôchodky aj bez potvrdenia. V mnohých štátoch totiž nefungujú príslušné inštitúcie, ktoré overujú pravosť podpisov.


Poisťovňa však dôchodcov žijúcich v zahraničí vyzýva, aby na jej urgenčnú žiadosť o potvrdenie, ktorú im doručí, odpovedali zaslaním vlastnoručne podpísaného potvrdenia o žití bez overenia podpisu príslušným úradom. "Súčasne musia uviesť dôvod, prečo nie je podpis overený," uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Potvrdenie môžu dôchodcovia zaslať buď poštou, ale aj e-mailom (naskenované) na adresu: podatelna@socpoist.sk alebo prostredníctvom Formulára pre otázky na webovej stránke Sociálnej poisťovne v rubrike Informačno-poradenské centrum – kontakty.

Sociálna poisťovňa bude akceptovať, ak dôchodcovia žijúci v zahraničí potvrdenia a iné písomnosti zašlú e-mailom s tým, že dodatočne, ak to bude z ich strany možné, zašlú originál dokladu v papierovej forme. "O ukončení platnosti týchto mimoriadnych dočasných postupov bude Sociálna poisťovňa informovať," dodal hovorca poisťovne.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články