Piatok, 27. máj 2022. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

VOĽBY 2020 Strany nemôžu hýbať s financiami na účtoch, odovzdajú záverečnú správu

Ilustračné fotoGaléria fotiek (1)
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA - Politické subjekty musia do 30 dní od vykonania volieb doručiť Ministerstvu vnútra (MV) SR záverečnú správu o nákladoch na volebnú kampaň. Vyplýva to zo zákona o volebnej kampani. Ešte 90 dní od vyhlásenia výsledkov volieb nemôžu hýbať s financiami na svojich transparentných účtoch.


Záverečnú správu o nákladoch na kampaň musia subjekty odovzdať v listinnej a elektronickej podobe. Potrebné tlačivo nájdu na webe rezortu vnútra. Obsahovať musí prehľad nákladov na úhradu predvolebných prieskumov, platenej inzercie či reklamy, na vysielanie politickej reklamy, ale aj náklady na úhradu volebných plagátov, prehľad cestovných výdavkov členov strany pri kampani a cestovných náhrad zamestnancov, ako aj prehľad všetkých ostatných nákladov politickej strany na propagáciu jej činnosti, cieľov a programu.

V správe majú strany zahrnúť aj náklady obchodnej spoločnosti súvisiace s volebnou kampaňou, rovnako prehľad nepeňažných darov a iných bezodplatných plnení a ich hodnotu. Strany boli tiež povinné zabezpečiť, aby nemohli byť na ich osobitný platobný účet pripísané finančné prostriedky už počas volebného moratória, teda 48 hodín pred voľbami.

Politické subjekty podľa zákona nemôžu ešte 90 dní po vyhlásení výsledkov volieb nakladať so zvyšnými financiami na osobitných účtoch. Nemôžu s nimi hýbať ani počas prípadného konania vo veci porušenia pravidiel financovania kampane.

Ak však strane ostali neuhradené faktúry, môže svoje záväzky z osobitného účtu uhradiť aj po skončení kampane a vyhlásení výsledkov. "Zákaz platí iba pre nepoužité finančné prostriedky (t. j. disponibilný zostatok po uhradení všetkých záväzkov), a preto neuhradené faktúry za volebnú kampaň môžu byť uhradené z osobitného platobného účtu aj v čase 48 hodín pred konaním volieb, ako aj po ich vykonaní," vysvetľuje rezort vnútra.

Na kampaň mohli strany minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Do tohto limitu sa rátajú aj náklady, ktoré strana minula na svoju propagáciu v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb, čiže od 9. mája do 4. novembra 2019.

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články