REBRÍČEK slovenských nemocníc: Bratislavské zariadenia nezahviezdili, pacienti však najviac skritizovali... | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

REBRÍČEK slovenských nemocníc: Bratislavské zariadenia nezahviezdili, pacienti však najviac skritizovali...

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.10.2019 19:00

BRATISLAVA - Ocenenie Nemocnica roka 2019 získali nemocnice v Banskej Bystrici a Košiciach – Šaci. Na tlačovej konferencii o tom informoval Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2019 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc obhájila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Nemocnica v Leviciach zostáva zariadením, s ktorým sú pacienti najmenej spokojní.


Druhé miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosti, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti obsadila minulý rok tretia – Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN. Ocenenie bronzová Nemocnica roka získala Univerzitná nemocnica Martin.

REBRÍČEK slovenských nemocníc: Bratislavské
Zdroj: Getty Images

Zosadili stálicu

V kategórii všeobecných nemocníc získala najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2019 po prvýkrát Nemocnica Košice-Šaca 1. súkromná nemocnica, ktorá vystriedala na čele tento rok druhú Ľubovniansku nemocnicu. Tá triumfovala štyri roky po sebe. Tretiu pozíciu obhájila štátna Nemocnica Poprad. Zaujímavosťou je, že rovnaká trojica na prvých troch miestach bola aj v predošlých troch ročníkoch Nemocnice roka.

"Zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním relevantných informácií o kvalite a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti je podľa nás jedným z kľúčových predpokladov na to, aby bola verejnosť lepšie informovaná, aby sa vedela kvalifikovanejšie rozhodovať a vytvárať účinnejší tlak na zlepšovanie verejných služieb, čo potom motivuje zdravotnícke zariadenia sa neustále zlepšovať. Cieľom je, aby pacienti dostávali najlepšiu starostlivosť za najlepšiu cenu. To je v súlade s posolstvom hodnoty za peniaze," uviedol analytik INEKO Dušan Zachar.

Prečítajte si aj: Pellegrini sa vzoprel Ficovi, vláda schválila veľkú reformu nemocníc: Pacienti si to vraj zaslúžia

Nadpriemerné hodnotenie

Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici dosiahla ako jediná z veľkých štátnych zariadení nadpriemerné bodové hodnotenie v každej zo šiestich hlavných oblastí sledovaných ukazovateľov. Medzi silné stránky nemocnice možno zaradiť transparentnosť, kde patrí dlhé roky medzi lídrov. "Chcela by som sa poďakovať pacientom, že nám dôverujú, zamestnancom, tímu mojich kolegov aj INEKU za to, že robí vynikajúcu vec, lebo vytvára priestor prirodzenej konkurencie v systéme," povedala riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková.

Rooseveltova nemocnica
Rooseveltova nemocnica v Banskej
Zdroj: FB / Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica

Spokojní pacienti

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku exceluje v ukazovateli spokojnosť pacientov. Jej silnou stránkou sú aj indikátory kvality, kde má vo svojej kategórii najlepšie čísla v rámci nutnosti reoperovať pacientov, pri úmrtnosti po operáciách a na akútnu mozgovo-cievnu príhodu.

Univerzitná nemocnica Martin lieči náročné diagnózy pacientov, ktorí sú s jej prácou spokojní, nemocnica sa zároveň stala medziročným skokanom v zlepšení transparentnosti, vlani bola totiž medzi poslednými. FN Nitra zostáva s prehľadom najlepšie hospodáriacim zariadením v kategórii štátnych fakultných nemocníc.

Najhoršie finančné zdravie

Nemocnica so suverénne najhorším finančným zdravím - Univerzitná nemocnica Bratislava patrila uplynulý rok do tej polovice štátnych nemocníc, ktoré vytvárali straty a dlhy pomalším tempom ako tie ostatné. UNB, hoci zostáva nemocnicou s najmenej spokojnými pacientmi, sa spolu s FNsP Žilina medziročne v tomto ukazovateli zlepšili.

REBRÍČEK slovenských nemocníc: Bratislavské
Zdroj: TASR

Bratislavská UNB patrí k úplnej špičke takmer pri všetkých indikátoroch kvality. Najnižší rating v hodnotení INEKO získala v tomto roku FN Trnava. Okrem pacientov relatívne rýchlo preberajúceho urgentu má nemocnica ostatné ukazovatele priemerné alebo podpriemerné. Po UNB má druhých najmenej spokojných pacientov, ktorí podávajú sťažnosti na úrad pre dohľad v najväčšej miere.

Prečítajte si aj: Strašidelné VIDEO z Nemocnice Ružinov: Na tomto mieste by mohli natáčať horor, všetko sa má zmeniť

Nemocnica v Košiciach-Šaci má ako jediná zo všeobecných nemocníc vysoko nadpriemerné bodové hodnoty vo všetkých šiestich skúmaných oblastiach. Má spokojných pacientov a v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti patrí táto nemocnica tiež medzi najlepších. "Veľmi ma teší, že práve naša nemocnica dosiahla tento rok toto ocenenie. Je to ocenenie našich kolektívov a zamestnancov," povedal riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca Ján Slávik.

Pretrvávajúcou doménou Ľubovnianskej nemocnice je vysoká spokojnosť pacientov, veľmi dobrá kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, výborné hospodárenie a transparentnosť. Vo všetkých týchto hlavných oblastiach ukazovateľov jej patrí prvé miesto. Najsilnejšou stránkou Nemocnice Poprad sú početné skúsenosti jej operačných oddelení, je príkladom, že aj štátne zariadenie dokáže dlhodobo hospodáriť vyrovnane a uhrádzať všetky svoje záväzky načas.

Zlá vizitka pre Levice

Nemocnica v Leviciach zostáva zariadením, s ktorým sú pacienti najmenej spokojní. Medziročne sa nemocnica výraznejšie zlepšila v transparentnosti, hoci je pri tomto ukazovateli stále podpriemerná.

Celkový druhý najnižší rating v hodnotení dosiahla nemocnica Prievidza, ktorú okrem zlých hospodárskych čísel ťahajú nadol najhoršie indikátory kvality spomedzi všetkých všeobecných nemocníc. Nemocnica na okraji mesta z Partizánskeho skončila v aktuálnom porovnaní všeobecných nemocníc na poslednom mieste. Nevyniká v žiadnej zo sledovaných oblastí.

Vlna kritiky na adresu nemocnice v Leviciach: Evu nechali po operácii ležať na nemocničnom lôžku na chodbe.

Riaditeľ INEKO Peter Goliaš na konferencii informoval aj o novom internetovom portáli, ktorý spúšťa INEKO. Jeho webová adresa je kdesaliecit.sk. "Naším cieľom je viac sa priblížiť pacientom, ísť viac od analytickej časti smerom k tomu, aby bol portál orientovaný viac pre pacienta. Mal by byť lepšie použiteľný a prehľadnejší. Dnes je spustený v pilotnej verzii," uviedol Peter Goliaš.


Galéria

Ilustračné foto Rooseveltova nemocnica Detská fakultná nemocnica s Vlna kritiky na adresu

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články