Skvelá správa pre životné prostredie: Mestské lesy v Bratislave nebudú používať chemické postreky | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Skvelá správa pre životné prostredie: Mestské lesy v Bratislave nebudú používať chemické postreky

Pečniansky les v Bratislave
Pečniansky les v Bratislave
Zdroj: FOTO TASR – Štefan Puškáš
18.09.2019 11:55

BRATISLAVA - Mestské lesy v Bratislave sa v stredu ako prvé lesy na Slovensku oficiálne stali zónou bez pesticídov. Verejne totiž deklarovali, že na svojom území nepoužívajú a ani nikdy nebudú používať chemické postreky. Riaditeľ organizácie Mestské lesy v Bratislave Matej Dobšovič to vysvetľuje najmä zachovaním priestoru pre nerušený a zdravý oddych obyvateľov mesta.


Zákaz chemických postrekov zároveň prispeje ku kvalite medu, ktorý sa v mestských lesoch vyrába. "Máme až dve včelnice, ktoré okrem produkcie medu slúžia aj na ekologickú výchovu pre deti. Používanie pesticídov má negatívny vplyv nielen na včely, ale aj na ostatný užitočný hmyz, ako sú čmeliaky či motýle," uviedla Jana Znášiková, ktorá má v organizácii na starosti lesnú pedagogiku a včelárstvo.

Rozhodnutie mestských lesov privítalo aj občianske združenie Zóny bez pesticídov. "Negatívny dopad pesticídov na ľudské zdravie a ekosystém je dosiaľ málo preskúmaný, preto pokladáme za nesmierne dôležité upúšťať od ich používania. Veríme, že zapojenie mestských lesov v Bratislave do projektu Zóny bez pesticídov poskytne množstvo inšpirácií, ako bojovať proti "škodcom" prírode šetrným a nechemickým spôsobom, a motivuje ďalších správcov alebo majiteľov lesov, aby sa pridali," konštatoval Ivan Iľko zo združenia.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články