°C

Streda, 23. september 2020. Meniny má Zdenka, zajtra Ľuboš, Ľubor.

FOTO Čaputová si podala ruku s Merkelovou: Kancelárku zaujímalo vyšetrovanie Kuciakovej vraždy

Zuzana Čaputová a Angela Merkelová
Zuzana Čaputová a Angela Merkelová
Zdroj: TASR/Martin Baumann
21.08.2019 18:40

BERLÍN - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu v Berlíne stretla s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Okrem situácie na slovenskej politickej scéne sa Merkelová zaujímala aj o vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Čaputová jej podľa svojich slov povedala, že vyšetrovanie je nezávislé a zodpovedné.


"Nieslo sa vo veľmi konštruktívnom duchu," uviedla Čaputová na margo stretnutia s tým, že na priebeh vyšetrovania Kuciakovej vraždy sa Merkelová pýtala osobitne. Prezidentka ju informovala, že vyšetrovanie podľa nej smeruje k odhaleniu páchateľov a ich potrestaniu.

Vražda Jána a Martiny: VIDEO Meno strelca, lustrácia prokurátorov a tajomstvo zaistených správ

Okrem spolupráce oboch krajín sa Merkelová s Čaputovou venovali aj témam Európskej únie a brexitu. "Pani kancelárka rovnako ako pán prezident vsádzajú na Slovensko a majú veľkú dôveru v našu krajinu aj v tom zmysle, že môžeme zohrať dôležitú rolu, pokiaľ ide o zbližovanie nášho regiónu so zvyškom Európskej únie a budovanie partnerstiev nad rámec nášho regiónu," doplnila Čaputová.

Zuzana Čaputová a Angela
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Zuzana Čaputová a Angela
Zdroj: TASR/Martin Baumann

S Merkelovou sa zhodla na potrebe jednotnej EÚ aj tom, že dohoda o odchode Veľkej Británie z Únie je vyjednaná. "Na tejto pozícii treba zotrvať. Brexit je ukážkovým výsledkom populizmu, ktorému čelíme vo viacerých krajinách, a to, čo určite potrebujeme, je brexit s dohodou a nie bez dohody," zhrnula Čaputová. Pripomenula, že neriadený brexit by sa mohol negatívne dotknúť asi 100-tisíc Slovákov, ktorí v Británii žijú.

Zuzana Čaputová a Angela
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Zuzana Čaputová a Angela
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slovenská prezidentka sa v stredu v Berlíne stretla aj s nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom. Položením kvetov k pamätníku Bielych krížov si tiež uctila ľudí, ktorí prišli o život pri pokuse prekonať Berlínsky múr. Jej dvojdňová návšteva Nemecka, ktorá má niesť odkaz boja za slobodu, sa koná v čase 51. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Do vlasti sa prezidentka vráti vo štvrtok.


Galéria

Zuzana Čaputová a Angela Zuzana Čaputová a Angela Zuzana Čaputová a Angela Zuzana Čaputová a Angela Zuzana Čaputová a Angela

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články