Alergici si nevydýchnu ani v týchto dňoch: Vo vzduchu je už aj peľ inváznych rastlín | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Alergici si nevydýchnu ani v týchto dňoch: Vo vzduchu je už aj peľ inváznych rastlín

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
27.07.2019 13:15

BRATISLAVA - Počas uplynulých dní dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Denné koncentrácie spór húb sa udržiavali vo veľmi vysokých koncentračných úrovniach. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ mrlíka, skorocelu, štiavu, astrovitých a mrkvovitých rastlín.


V teplejších oblastiach Slovenska však už podľa Janky Lafférsovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenali vo veľmi nízkych koncentráciách aj peľ paliny a ambrózie.

Ľudia alergickí na peľ si podľa jej slov do začiatku sezóny týchto silných alergénov – inváznych rastlín - veľmi nevydýchnu. Aj keď peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pomaly končí a ich denné koncentrácie postupne klesajú, môže sa peľ tohto najsilnejšieho alergénu v alergologicky významných koncentráciách vyskytnúť ešte na strednom a severnom Slovensku.

Denné koncentrácie peľu slabo alergizujúcej pŕhľavy a peľu burín – skorocelu, štiavu a mrlíkov, zaznamenajú mierny nárast. Pomaly však bude pribúdať peľ paliny a ambrózie. Podľa Lafférsovej veľmi vysoké koncentrácie budú naďalej dosahovať spór húb (plesní).


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články